fot. Alicja Gancarz
9 czerwca (wtorek)
10 czerwca (środa)
11 czerwca (czwartek)
Tegoroczna edycja Festiwalu została zrealizowana w ramach projektu 30xTEATR dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. 30xTEATR to projekt pomyślany jako realizacja 30 wydarzeń teatralnych organizowanych w województwie małopolskim z okazji 30-lecia dwóch imprez: Małopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu oraz Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabnie. Celem takiego ujęcia świętowania jubileuszy była integracja środowiska amatorskiego ruchu teatralnego Małopolski oraz zwiększona promocja aktywności teatralnej najmłodszego pokolenia jej mieszkańców, poprzez umożliwienie prezentacji na profesjonalnej scenie wszystkim działającym w województwie grupom amatorskim do lat 16, przy równoczesnym rozwijaniu kreatywności, dzięki działaniom edukacyjno-animacyjnym takim jak warsztaty i akcje plastyczne. A wszystko zamknięte znaczącą liczbą 30! 30 teatralnych wydarzeń z okazji 30 lat Bajdurka i Zająca Poziomki!
BAJDUREK jest największą - na terenie Małopolski - doroczną imprezą będącą prezentacją i przeglądem dorobku dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych. Poprzez dwuetapową formułę Festiwalu można powiedzieć, że również najdłuższą. Trwa bowiem 20 dni!
Od marca do maja w całym województwie małopolskim organizowane były przeglądy powiatowe. Gospodarzami tych eliminacji byli współorganizatorzy BAJDURKA:
- Centrum Kultury i Sportu w Miechowie
- Centrum Kultury w Niepołomicach – Dom Kultury w Staniątkach
- Dom Kultury w Kętach
- Dom Kultury w Wolbromiu
- Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach
- Limanowski Dom Kultury w Limanowej
- Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku – Regionalne Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku
- Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu
- Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
- Miejski Ośrodek Kultury ZAMEK w Suchej Beskidzkiej
- Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach
- Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini
- Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
- Wadowickie Centrum Kultury w Wadowicach
W sumie w I etapie zaprezentowało się 158 grup teatralnych, które oceniała komisja: Ewa Cypcarz Bogucka, Marcin Durman, Tadeusz Dylawerski, Andrzej Giza, Bogusław Gwiazda, Jerzy Hojda, Włodzimierz Jasiński, Joanna Jucha, Janusz Michalik, Jacek Milczanowski, Ewa Mitoń, Franciszek Palka, Mirosława Piotrowska, Katarzyna Pohl, Magdalena Rak, Andrzej Rozmus, Andrzej Róg, Ewa Różańska, Magdalena Skowrońska-Sokołowska, Beata Schimscheiner, Bogdan Słomiński, Tomasz Wolak, Anna Zięba.
Do etapu II, czyli finału, który odbył się od 9 do 11 czerwca br. w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, jury wyłoniło 26 laureatów. Ponadto w finale zaprezentowali się zwycięzcy Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabie. Dla wszystkich finalistów przygotowane zostały specjalne nagrody rzeczowe i finansowe, dyplomy, statuetki, ale nie było gradacji miejsc. Głównym założeniem finałowego spotkania był bowiem przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych, będący formą konfrontacji i wzajemnej edukacji teatralnej, kopalnią wzorów repertuarowych, warsztatowych i inscenizacyjnych.
Dla publiczności BAJDURKA, w przerwach pomiędzy spektaklami, zorganizowane zostały zabawy animacyjne i konkursy z nagrodami, które prowadzili niezastąpieni Barbara i Aleksander Porzuckowie wraz z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Dodajmy, że w tym roku Ciocia Basia i Wujek Alek zostali odznaczeni odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużeni dla Kultury Polskiej. Gratulujemy!
Do pobrania:
program 30. BAJDURKA
Wydarzenia towarzyszące:
9 - 10 czerwca, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży Przygody DRAMAtyczne
9 - 28 czerwca, wystawa konkursowa MAŁY TEATR DUŻYCH EMOCJI - foyer sali L. Lipińskiego - I piętro
9 czerwca -12 lipca, wystawa ilustracji Emilii Dziubak z książek dla dzieci i młodzieży - Galeria SOKÓŁ
sponsor festiwalu: