Tegoroczni finaliści wyłonieni zostali w czasie przeprowadzonych od kwietnia do maja eliminacjach powiatowych z udziałem w sumie 143 grup teatralnych. Gospodarzami spotkań kwalifikacyjnych były instytucje: Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, Centrum Kultury w Niepołomicach, Dom Kultury w Kętach, Dom Kultury w Wolbromiu, Gorlickie Centrum Kultury, Limanowski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury ZAMEK w Suchej Beskidzkiej, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. BAJDUREK jest największą - na terenie Małopolski - doroczną imprezą będącą prezentacją i przeglądem dorobku dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych województwa a poprzez swoją dwuetapową formułę, można powiedzieć, że również najdłuższą. Trwa bowiem w sumie 21 dni!
Wszystkie bajdurkowe prezentacje oceniane były i omawiane przez specjalistów z dziedziny teatru, tworzących komisję artystyczną Festiwalu, w której w tym roku pracowali: Maria Barełkowska-Cyrwus, Ilona Buchner, Ewa Cypcarz-Bogucka, Piotr Cyrwus, Marcin Durman, Tadeusza Dylawerski, Wiesława Frączek, Magdalena Gawrońska-Sokołowa, Bogusław Gwiazda, Jerzy Hojda, Henryk Hryniewiecki, Włodzimierz Jasiński, Grzegorz Juras, Anna Lenczewska, Jacek Milczanowski, Ewa Mitoń, Franciszek Palka, Marzena Pierzchała-Dudek, Mateusz Płaszewski, Magdalena Rak, Andrzej Rozmus, Ewa Różańska, Bogdan Słomiński, Małgorzata Wrześniewska, Ziuta Zającówna. Przedstawiciele tej komisji byli również obecni na spotkaniu finałowym: Włodzimierz Jasiński - aktor Teatru STU i Groteska w Krakowie, pedagog, reżyser i scenarzysta spektakli dla dzieci, poeta, juror BAJDURKA od 1993 roku oraz Jacek Milczanowski - aktor, reżyser, autor, scenograf, juror BAJDURKA od 2008 roku, którzy podsumowali tegoroczny finał w specjalnym komunikacie:
Jak co roku spotkanie finałowe otworzyła festiwalowa piosenka „Bajdurek, bajdurek dobre pomysły ma…” w wykonaniu najbardziej baśniowej Cioci Basi i najfantastyczniejszego Wujka Alka, czyli prowadzących przegląd: Barbarę i Aleksandra Porzucków, którzy wraz z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu w przerwach pomiędzy spektaklami zabawiali liczną publiczność wydarzenia, prowadząc teatralno-muzyczne animacje.
Tradycyjnie w finale BAJDURKA nie ma gradacji miejsc - każdy zespół otrzymuje tytuł finalisty, dyplom, statuetkę, nagrody rzeczowe i finansowe. Od 32 lat bowiem zadaniem BAJDURKA jest przegląd, konfrontacja, wymiana doświadczeń i przede wszystkim promocja teatralnej twórczości, będącej wynikiem ogromnego zaangażowania instruktorów, opiekunów a zwłaszcza małych artystów, za sprawą których rokrocznie trzy czerwcowe dni w Nowym Sączu stają się niezwykłym i ekscytującym świętem teatru.
fot. pracownia audiowizualna
Sponsor festiwalu:
Do pobrania:
Regulamin