Jednym z głównych celów i osiągnięć Konkursu jest przekazywanie młodszym pokoleniom jak wartościowe i warte kultywowania są tradycje Świąt Wielkanocnych, czego dowodem jest tygodniowa wystawa pokonkursowa, na której można podziwiać kilkaset tradycyjnych pisanek zdobionych techniką rytowniczą, batikową, trawionych w kwasie oraz pisanki współczesne zdobione szlachetnymi kamieniami, malowane farbami akrylowymi we wzory budzącej się wiosny.
Piękne palmy (m.in. krzyżowe i rosochate), tradycyjne stoły wielkanocne z maślanymi barankami, kraszankami, kołatkami, laskami chrzanu, kołaczami, mazurkami, pękami kiełbas przystrojone bukszpanem i paletą kolorowych, różnorodnych, bibułowych kwiatów tworzą niepowtarzalny klimat, który rokrocznie towarzyszy rozstrzygnięciu Konkursu i uświadamia zwiedzającym wystawę, o przynależności do własnych korzeni kulturowych, jak wartościowe i ważne jest podtrzymywanie polskich tradycji Świąt Wielkanocnych.
W 2014 roku odbyła się 25. jubileuszowa edycja Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową - Święto tych, którzy pokochali ludowe tradycje wielkanocne i są źródłem zachowania własnych korzeni kulturowych, tożsamości etnicznej, regionalnej oraz społecznej.