Po reformie administracyjnej, od 2002 roku głównym organizatorem Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel , Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.
Od 15 lat gospodarzem i współorganizatorem KRAKOWSKIEGO WIANKA jest gościnna Ziemia Szczurowska (gmina Szczurowa, pow. brzeski), gdzie rokrocznie w przedostatni weekend maja, w Parku Kępińskich spotykają się miłośnicy folkloru słowno-muzycznego, tanecznego regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich i Pogórza Ciężkowickiego. Uczestnikami Przeglądu, który ma charakter konkursu są młodzieżowe i dorosłe zespoły regionalne, kapele ludowe, soliści – instrumentaliści, mistrzowie z uczniami, grupy śpiewacze i śpiewacy ludowi.
Głównym celem Przeglądu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krakowiaków i Pogórzan poprzez kultywowanie i wierną, sceniczną prezentację dawno już zapomnianych rodzimych tradycji zawartych w tańcu, śpiewie, muzyce, obrzędach, zwyczajach i obyczajach - tak pięknym, wartościowym i wielobarwnym dorobku twórczym naszych Ojców, w naszych małych Ojczyznach.
Aby ocalić od zapomnienia oraz stymulować świadomość obecnego pokolenia jak ważna i wartościowa jest przynależność do własnych korzeniu kulturowych, jak bogate jest wiano pozostawione przez naszych Przodków powołana przez głównego Organizatora - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych specjalistów z zakresu: muzykologii, etnografii, choreografii, reżyserii dokonuje oceny poszczególnych prezentacji i najlepszym wykonawcom przyznaje GŁÓWNE TROFEUM Konkursu w postaci statuetki KRAKOWSKIEGO WIANKA oraz nominuje najlepszych instrumentalistów, solistów – śpiewaków, grupy śpiewacze z regionu krakowskiego na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej oraz najlepsze zespoły prezentujące obrzędy i obyczaje na Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej. Komisja może również zakwalifikować najlepszą kapelę, instrumentalistę śpiewaka ludowego oraz grupę śpiewaczą z regionu krakowskiego do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzy Dolnym nad Wisłą.