Taniec – rytmiczne poruszanie się przy dźwiękach muzyki. W każdym tańcu tkwi tajemnicza siła. Sprawia, że dla jednych staje się lekiem na wszelkie zło, dla innych jest rozmową bez słów, modlitwą bądź rytuałem.
Rozgrywany od 2000 r. konkurs jest pokazem umiejętności tanecznych zdobytych w trakcie rocznej nauki przez dzieci i młodzież sądeckich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Roman Piechociński (KTT AXIS), jeden z organizatorów konkursu, podkreśla:
- Jest to najbardziej radosna impreza taneczna. Poziom jest różny. Występują ci, którzy niedawno zaczęli się uczyć, ale też występują pary, które już coś umieją. Słowem- tańczą stopy, ręce , całe ciało, tańczą myśli. Głęboki rytmiczny oddech wypełnia płuca życiodajną energią. Gesty stają się harmonijne, naturalne. Kiedyś zadaliśmy patronowi turnieju Januszowi Głucowi pytanie, czym dla niego jest taniec? Odpowiedział: „Bez niego bym nie istniał. Nie wiedziałbym co ze sobą zrobić”. On zaszczepił w nas miłość do tańca, którą przekazujemy dalej. Mam nadzieję, że rosną następcy, którzy przejmą od nas pałeczkę i tę pasję będą przekazywać dalej.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: najmłodsi adepci tańca, ubiegłoroczni debiutanci oraz pary Klubu Tańca Towarzyskiego AXIS, rozgrywające turniej wewnętrzny. Decyzją jury i widowni zgromadzonej w hali laureatami TUPTUSIA 2012 zostali:
DEBIUT – do lat 7 - Fabian Sajdak, Zuzanna Pajda – Przedszkole „Jaś i Małgosia” ( nr 2),
DEBIUT – 8-11 lat - Filip Burnagiel i Martyna Baran – SP Tęgoborze ( nr 30),
TUPTUŚ 2011 – 8-12 lat - Wiktor Tomasiak i Julia Fecko – SP Nr 20 ( nr 58),
AXIS JUNIOR – Paweł Głód , Aneta Chochorowska - SP Nr 9 ( nr 73),
Kl. „E“ i „D“ – Patryk Krawczyk i Urszula Kornaś - pow. 15 lat kl. „ D” KTT AXIS ( nr 82),
Nagrodę publiczności otrzymali Kacper Zegartowski i Wiktoria Liro ( para nr 71).
Urszula Kornaś, jedna ze zwyciężczyń zawodów, mówi: - Poziom był wysoki. Każdy konkurs wymaga intensywnej pracy. Ale nas to cieszy. Jej partner Patryk Krawczyk dodaje: - Radość nam sprawia tańczenie różnych układów. Nie mamy ulubionego tańca.
Turniej uświetnili indywidualnymi pokazami tanecznymi tancerze KTT AXIS, posiadający klasę „C”, Kamil Orzeł i Natalia Stafińska (to było ich uroczyste pożegnanie z sądeckim klubem, oboje przenoszą się do Krakowa) oraz formacje tańca nowoczesnego reprezentujące Centrum Tańca ADeeM z Nowego Sącza.
Po raz pierwszy na Tuptusiu zaprezentowano pokaz tańca „na wózkach”, w którym osoba w pełni sprawna jest partnerem osoby poruszającej się na wózku. Karol Tomasiak i Natalia Stafińska zatańczyli wzruszającego walca angielskiego. Owacja publiczności była najlepszą nagrodą dla nich. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach odebrali puchary. W gronie wręczających był m.in. dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal za udział w turnieju.
*****
A to ciekawe!
Sokrates uważał taniec za sztukę, którą mogą uprawiać nawet mężczyźni. Konfucjusz twierdził, że wprowadza ład w życie człowieka. Świat Wchodu przywiązywał wielką wagę do magicznej i religijnej mocy tańca. Hinduska legenda głosi, że ojcem tańca jest sam stworzyciel świata bóg Brahma. Poznając wypowiedzi antropologów kultury i socjologów, można powiedzieć: taniec jest cudownym panaceum na smutki, troski, żale, problemy zdrowotne i aż trudno zrozumieć dlaczego kiedyś oskarżano go o niemoralność.
Monika Turska
Fot. PG