Wyszukaj:
MCK SOKÓŁ TV
XXIV Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS - PRO PATRIA SEMPER | |
1832 |
IV Kongres Kultury Regionów - zwiastun | |
2045 |
8. Festiwal KinoJazda 2018 - relacja | |
1843 |
9 września w pięciu miejscowościach Małopolski: Brzesku, Dobczycach, ... | |
1978 |
IV ZJAZD KARPACKI w 80. rocznicę Święta Gór w Nowym Sączu - wydarzenie ... | |
2173 |
TEATRUM MUNDI - Aleksiej Iutin (grudzień 2007 - styczeń 2008)
Znany lwowski artysta fotografik Aleksiej Iutin tworzy surrealistyczny obraz świata, zbudowany z nieoczekiwanego zestawiania rzeczywistych elementów. Bohaterami zdjęć Aloszy są na co dzień mieszkający we Lwowie znani reżyserzy, plastycy, muzycy, artyści. Model jest dla niego aktorem odgrywającym precyzyjny spektakl, którego akcja toczy się głównie we Lwowie i okolicach.
Iutin jest mistrzem w reżyserii fotografii, światła, scenografem, którego twórcze techniki łączą w sobie zarówno profesjonalizm na wysokim poziomie, jak również niezwykłe opanowanie elementów scenicznych i kinematograficznych.
MIEJSCA UNESCO NA SŁOWACJI - Ján Hladík (styczeń-luty)
Ján Hladík urodził się w Bratysławie, mieszka i tworzy w Zohorze. Podstawą jego fotograficznej, malarskiej i graficznej twórczości jest poszukiwanie własnych środków wyrazu, które zawsze są podporządkowane przedstawianemu motywowi lub tematowi. Jan Hladík wprowadził pojęcie „fotoGrafika”. Odnalazł własną granicę między fotografią i grafiką, za podstawę przyjmując zdjęcie bez komputerowej obróbki. Stosuje kombinację struktur graficznych, które dodatkowo wzmacniają siłę jego dzieł.
W KRĘGU ŚWIATŁA - Anna Lewińska (luty-marzec)
Anna Lewińska urodziła się w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Architektury oraz Konserwację Zabytków Architektury na Politechnice Krakowskiej. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W swojej twórczości stosuje różne techniki malarskie, lecz najbliższa jest jej technika własna. Uwielbia podróże i przywozi z nich poza subiektywnymi wrażeniami mnóstwo zdjęć, liczne szkice, czasem nawet obrazy. Przez parę lat mieszkała w USA. Większość prac z tamtego okresu pozostała w Ameryce. W dorobku ma około 30 wystaw indywidualnych oraz udział w 60 wystawach zbiorowych Wiele jej obrazów jest w posiadaniu kolekcjonerów w Polsce, Włoszech, USA, Szwecji.
PORY ROKU W BESKIDZIE SĄDECKIM (kwiecień)
Wystawa złożona z prac nadesłanych na konkurs organizowany przez Oddział Beskid PTTK w Nowym Sączu. Uczestnicy konkursu: Basałyga Piotr – (I nagroda), Basałyga Teresa, Brdej Jan, Cięciwa Patryk, Darwicki Mariusz, Dymek Marek, Gaik Michał, Gocek Łukasz, Grzesiak Dominika, Janowiec Agnieszka, Jarończyk Juliusz, Karauda Lucyna, Kogut Stanisław, Krzysztoń Piotr (III nagroda),Książkiewicz Mateusz, Kudlik Elżbieta, Kudlik Wojciech, Michalczyk Renata, Motyka Katarzyna, Ogiński Zbigniew, Pelc Sabina, Pierzchała Grzegorz, Szling Maciej, Wańczyk Janusz (II nagroda), Wieczorek Janina, Wyka Dominik, Zakrzewski Leszek, Załęska Paulina, Zielińska Zofia, Zieliński Zdzisław.
TUNIKI, COTTY I SOKRETY. Moda w czasach Wacława II i Władysława Łokietka (maj)
Wystawa, autorstwa Marii Molendy (Fundacja Nomina Rosae) - związana jest z tegoroczną edycją projektu Labirynt Historii, poświęconą obecności Przemyślidów w Polsce na przełomie XIII i XIV wieku. Ekspozycja ukazuje odtworzone przez autorkę ubiory z tamtej epoki.
WYSPIAŃSKI MOIM MISTRZEM - wystawa pokonkursowa (czerwiec-lipiec)
Ogólnopolski Konkurs Malarski i Literacki został zorganizowany z okazji Roku Stanisława Wyspiańskiego (2007) przez Polski Portal Edukacyjny www.interklasa.pl we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Jego celem było zainspirowanie młodzieży do podjęcia we własnej twórczości wątków ze spuścizny plastycznej i literackiej wybitnego artysty polskiego i europejskiego modernizmu.
ODSZUKANE W CIENIU - Mirosław Mizera (lipiec-sierpień)
Mirosław Mizera - AFRP, członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej. Urodził się 24 grudnia 1955 r. w Malborku. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Prowadzi własną stronę internetową www.mirekmizera.pl. Dotychczasowy dorobek to dwadzieścia trzy wystawy indywidualne, sześć zbiorowych, w tym Foto Open na FotoArtFestiwal 2007.
PIĘKNO WSPÓLNEJ KRAINY. POŁUDNIOWA MAŁOPOLSKA I PÓŁNOCNA SŁOWACJA W FOTOGRAFII
Kamil Bańkowski (sierpień-wrzesień)
PRZEZ ZIELONY ALBION - Alicja Przybyszowska (wrzesień-październik)
Sądeczanka, przewodnik górski, turystka, podróżniczka, z zamiłowania fotografik. Od 2005 roku członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Na swoim koncie ma udział w kilku plenerach, konkursach i wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. Ostatnim sukcesem jest wyróżnienie w II Światowym Konkursie Fotograficznym Wiary i Wierni Tego Świata 2008.
Materiał do niniejszej wystawy powstał w czasie kilkutygodniowego pobytu w Wielkiej Brytanii. Przedstawione zdjęcia mają na celu w sposób przekrojowy przede wszystkim ukazać piękno i część historii kraju, który dla wielu naszych Rodaków stał się drugim domem.
UTKANE Z BARWY I ŚWIATŁA - Jitka von Lindern i Dana Maškova (październik-listopad)
Dziedziną ich twórczości jest koronka klockowa, ale obie w swoich projektach, których główną domenę stanowią ubiory, do osiągnięcia niezwykłych efektów wykorzystują różnego typu materiały i techniki tkackie. Każda z nich tworzy w innym kraju, z innych materiałów i innymi technikami, ale gdy spotykają się na wspólnym pokazie, ich prezentacja osiąga wyjątkową harmonijność…
Wystawa zrealizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej
IMPRESJE HISZPAŃSKIE - Wiesław Ochman (listopad-grudzień)
Sławę artysty operowego zyskał szybko i z ogromnym powodzeniem. I chociaż wiedział, był wewnętrznie przekonany do swojej miłości i pasji, jaką zawsze było malarstwo, to jednak traktował sztukę koloru i światłocienia jako swój bardzo osobisty, kameralny i wewnętrzny świat. Wokół wszyscy wiedzieli, że Ochman jest znawcą i kolekcjonerem sztuki, że przyjaźni się z Czesławem Rzepińskim, że ma wiele do powiedzenia na temat współczesnego malarstwa, ale żeby sam malował? To jakby nie mieściło się w stereotypowej wyobraźni o wybitnym śpiewaku.
SPRAWOZDANIE Z ŻYCIA PODRÓŻY – Zbigniew Herbert (grudzień 2008)
Szkice - inspiracje, które nie dało się wyrazić w słowach. Są nieodłącznym elementem, właściwie częścią jego poezji. Zbiory esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem - są wynikiem silnego zainteresowania malarstwem. Wszystkie szkice są owocem niezwykłego daru opisu pejzaży, obiektów kultury materialnej, dzieł architektury, rzeźby, malarstwa. To rysunki i szkice będące osobistymi zapiskami z podróży po Grecji, Włoszech, Niemczech, Austrii czy USA.