Tytuł wystawy przemawia sam za siebie - architektura sakralna matki miast Rusi Kijowskiej od czasów chrzczenia w wodach Dniepru w dziewięćset osiemdziesiątym ósmym roku przez Księcia-chrzciciela Rusi Kijowskiej, świętego Włodzimierza, do dziś dnia zawsze wyróżniała się swoim urokiem i okazałością. Właśnie to piękno dzieł mistrzów starożytnych starali się oddać fotograficy z Kijowa - Igor Rudeszko i Wiktor Kudin. Usiłowali przedstawić te cerkwie od zewnątrz. Natomiast członkowie Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego - Marian Rynkiewicz, Józef Matysiak, Rafał Jarnicki i ksiądz Mieczysław Kucel - starali się pokazać miejsce, w którym człowiek w swojej modlitwie łączy się z Bogiem. Polscy autorzy zdjęć skupiają uwagę na wnętrzach chramów Kijowskich.
Wśród organizatorów ekspozycji, która w sposób swoisty łączy dwa słowiańskie narody - ukraiński i polski, są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Centrum Kultury i Informacji przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce, Fundacja Nomina Rosae w Nowym Sączu oraz Bemowskie Towarzystwo Fotograficzne.
Zespól wokalny ROSA działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim od roku 2004. Poprzez swój repertuar kultywuje tradycje i kulturę regionu, śpiewając pieśni łemkowskie, pogórzańskie i biesiadne. Uczestniczy w wielu imprezach i uroczystościach na terenie Województwa Małopolskiego, Polski i Słowacji. Występował miedzy innymi na Ogólnoświatowym Zlocie Łemków w Zdyni oraz brał udział w IV Międzynarodowym Biennale w Krynicy. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Anna Dubec.