Wystawa została zorganizowana w nawiązaniu do obchodzonego w maju Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i jest czynna w dniach 7-28 maja br.
Marek Kossowski (urodzony w 1953 r. w Warszawie) jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w roku 1979 uzyskał dyplom w Katedrze Tkaniny Artystycznej. Mieszka w Nowym Targu. Oprócz projektowania i wykonywania tkanin i obiektów z wikliny zajmuje się także malarstwem oraz aranżacjami wnętrz i realizowaniem instalacji z wykorzystaniem wikliny. Swoje prace prezentował na blisko 30 wystawach indywidualnych (Bolesławiec, Gorzów Wielkopolski, Kowary, Kraków, Mediolan, Nowy Sącz, Nowy Targ, Rzym, Warszawa, Wrocław, Zakopane, Zgorzelec, Zielona Góra) oraz 70 zbiorowych (”Tkanina Roku”, Zakopane; Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź; Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź; Międzynarodowe Biennale Miniatury Tkackiej, Szombathely; Ogólnopolskie Biennale "Sztuka wobec Sacrum”, Warszawa; Mała Forma Tkacka, Jelenia Góra; Warsztaty Tkackie, Kowary; “Splot”, Bergkamen; “Abstrakcja w Naturze” Zakopane; ”Tkanina i Rzeźba”, Zakopane; “II Biennale Tkaniny Unikatowej i Malarstwa, Trójmiasto; I Festiwal Tkaniny, Kraków; “Prezentacje Nowotarskie”, Nowy Targ i inne). Jest laureatem licznych konkursów w dziedzinie tkaniny. Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
"(...) Nasi podopieczni widzą i przekazują otaczający świat inaczej, często posługując się schematami obrazowania. To jest widzenie dziecięce, bez ograniczeń profesjonalnych, jakie w nas kształtuje szkoła. My mamy spojrzenie skrzywione przez profesorów, historię sztuki, tendencje i mody, które obowiązywały w sztuce. Oni mają świeżość dziecka i to jest fascynujące. W swej naiwności bardzo szczerzy. Trzeba im tylko pokazać wielość możliwości warsztatu twórczego i sposoby operowania materiałami i narzędziami. Poza klasycznymi technikami tkackimi uczestnicy posługują się haftem, traktowanym spontanicznie, wykorzystując guziki, czy różnego rodzaju metalowe kółka, klamerki dostępne w sklepach z dodatkami krawieckimi."
Marek Kossowski