Urodzinowy wieczór zainaugurowała premiera najnowszego spektaklu Radia Kraków - monodramu „Dymna! Dymna!” w reżyserii Ewy Ziembli, który powstał na kanwie sztuki Zbigniewa Landowskiego pt. „Nefretete”. W słuchowisku Anna Dymna wcieliła się w dwie role: egipskiej królowej Nefretete oraz żyjącej współcześnie aktorki, która zdobyła sławę, ale wie, że najlepsze role ma już za sobą. Losy bohaterek dzielą trzy tysiące lat, mimo to – jak się okazuje – oddalenie jest pozorne. Bo pragnienie miłości, spełnienia i sukcesu jest ponadczasowe, a Nefretete i Aktorka mimo różnic kulturowych i dystansu czasowego są do siebie łudząco podobne. Oprawę muzyczną do słuchowiska, które zrealizował Wojtek Gruszka, na żywo stworzył DJ Herbaciarz.
Po przedstawieniu Anna Dymna, z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odebrała Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków twórcom wspierającym ideę radia publicznego i promującym ambitne gatunki sztuki radiowej.
- Radio to moje ukochane miejsce pracy, jak zresztą wielu aktorów - mówiła po odebraniu nagrody Anna Dymna. – A Radio Kraków to takie miejsce, gdzie my przychodzimy jak do domu.
Anna Dymna wspominała również patronkę nagrody Romanę Bobrowską: - Dziękuję przede wszystkim Małgosi, bo tak nazywaliśmy Romanę Bobrowską. Ona uczyła nas tutaj wszystkiego: uczyła nas radia, uczyła nas, co to jest gest radiowy i budziła w nas wrażliwość i wyobraźnię.
Uroczystość w Radiu Kraków było także świętem małopolskiej kultury – podczas urodzinowego wieczoru nagrody za najważniejsze kulturalne wydarzenia roku 2015 odebrali szefowie małopolskich instytucji i twórcy kultury. Wśród nagrodzonych Marką Radia Kraków znalazły się: Galeria Zderzak, Teatr Łaźnia Nowa, BWA w Tarnowie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury, Zamek Królewski na Wawelu, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Agencja Artystyczna GAP.
Supermarkę Radia Kraków za rok 2015, którą wręczył Przewodniczący KRRiT Jan Dworak, przyznaną za wydarzenia związane z obchodami Roku Kantora, odebrali szefowie trzech krakowskich instytucji: Muzeum Etnograficznego, MCK oraz Cricoteki. Podczas uroczystości Radio Kraków wręczyło także swoją najnowszą, nagrodę „Transfer 2015” za najlepszy małopolski spektakl sezonu 2014 / 2015. Pierwszym „Transferem” radiowe jury nagrodziło spektakl Pawła Demirskiego „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!” w reżyserii Moniki Strzępki. Nagrodę w imieniu Narodowego Starego Teatru odebrał grający w spektaklu teatralnym i jego radiowej wersji aktor Starego Teatru Juliusz Chrząstowski.
- Kulturalne nagrody przyznawane przez Radio Kraków od kilku lat, które po raz kolejny wręczyliśmy, doskonale definiują misję, jaką spełniamy i pokazują, co jest dla nas najważniejsze – mówił po uroczystości Marcin Pulit, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków - Naszym zadaniem, które jako rozgłośnia radia publicznego sobie stawiamy, jest promowanie tego co dobre i wartościowe, pośredniczenie pomiędzy światem kultury a naszymi słuchaczami. Nasze radiowe święto, które już tradycyjnie co roku celebrujemy wspólnie z twórcami kultury pokazuje również, że dzięki stawianiu na jakość i misyjność programu, Radio Kraków postrzegane jest nie tylko jako jedno z najbardziej opiniotwórczych mediów w Krakowie i Małopolsce ale także jako istotna instytucja kultury.
Źródło i fot. Radio Kraków