Organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie we współpracy z BWA Sokół w Nowym Sączu i BWA w Tarnowie SEJSMOGRAF to trzydniowy projekt kuratorwany przez Annę Bargiel, Ewę Łączyńską-Widz, Annę Smolak i Magdalenę Ziółkowską, w którym wezmą udział wyłonieni w wyniku naboru artyści młodszego pokolenia mieszkający i tworzący w regionie Małopolski: Michalina Bigaj, Róża Duda, Edyta Dufaj, Baltazar Fajto, Agnieszka Fluder, Krzysztof Furtas, Justyna Gryglewicz, Kornel Janczy, Martyna Kielesińska, Magdalena Kościsz, Magdalena Lazar, Justyna Mędrala, Anna Pichura, Filip Rybkowski, Marianna Serocka, Maja Starakiewicz, Mateusz Szczypiński, Natalia Wiernik oraz zaproszeni kuratorzy z Polski i zagranicy: Romuald Demidenko (newartcenter.info), Sandra Dichtl (kuratorka niezależna, Monachium), Kris Dittel (kuratorka niezależna, Eindhoven), Tatiana Kochubinska (PinchukArtCentre, Kijów), Magdalena Kownacka (Fundacja i Galeria F.A.I.T., Kraków), Aurelia Nowak (Zona Sztuki Aktualnej, Szczecin), Patrycja Ryłko (Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk), Joanna Rzepka-Dziedzic (Galeria Szara, Katowice), Joanna Sokołowska (Muzeum Sztuki, Łódź), Jakub Śwircz (Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa), Magdalena Ujma (kuratorka niezależna, Kraków), Tomasz Pawłowski (kurator niezależny, Poznań), Marika Zamojska (Galeria Starter, Warszawa).
Wspólne spotkania „w terenie” mają być okazją do poznania twórczości, postaw i praktyk artystów. Zainspirują do wymiany doświadczeń i refleksji, ale także zachęcą do dyskusji o modelach i strategiach pracy z twórcami wkraczającymi dopiero w obieg sztuki.
Dla artystów będzie to okazja do pokazania swojej twórczości. Kuratorom stwarzamy szansę na wychwycenie tych drgań, które wprawiają dziś młodą sztukę w ruch.
Projekt wpisuje się w podejmowane przez nas do tej pory inicjatywy, mające na celu rozpoznanie specyfiki i potencjału lokalnych środowisk artystycznych oraz budowanie regionalnej i międzynarodowej sieci współpracy pomiędzy instytucjami a niezależnymi kuratorami.
Część spotkań dostępna jest wyłącznie dla zaproszonych artystów i kuratorów. Wszystkich zapraszamy do udziału w dyskusjach panelowych w Krakowie i Nowym Sączu.
Piątek, 17 czerwca, godz. 18.30
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków, 1 piętro
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków, 1 piętro
Sieć, platforma, biały sześcian. Panel dyskusyjny.
Rozmówcy:
Krzysztof Markiel, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie
Magdalena Ziółkowska, Dyrektorka Galerii Bunkier Sztuki
Barbara Siorek, Kierowniczka Biura Karier Akademii Sztuk Pięknych
Magdalena Kownacka, Galeria F.A.I.T.
Mateusz Okoński, artysta, inicjator Zbiornika Kultury
Prowadzenie:
Justyna Nowicka, dziennikarka Radia Kraków
Niedziela, 19 czerwca, godz. 13.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ, ul. Jana Długosza 3, Nowy Sącz
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ, ul. Jana Długosza 3, Nowy Sącz
Od idei do polityki instytucji – metodologia researchu młodych scen artystycznych. Panel dyskusyjny.
Uczestnicy:
Sandra Dichtl – niezależna kuratorka, Monachium
Delfina Jałowik i Monika Kozioł, MOCAK, Kraków
Tatiana Kochubinska, PinchukArtCenter, Kijów
Prowadzenie:
Magdalena Kownacka, Galeria F.A.I.T.
Projekt finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.
Projekt dofinansowano ze środków Goethe-Institut Krakau oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w ramach projektu „Black tulips”.