Skansen - fot. Piotr Droździk
Galeria BWA SOKÓŁ - fot. PG
„pany chłopy chłopy pany”
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu
Sądecki Park Etnograficzny, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
czas trwania wystaw: 24 czerwca - 11 września 2016
wernisaże: 24 czerwca 2016
godz. 17:00 - Sądecki Park Etnograficzny
godz. 19:30 - Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ
kuratorzy: Magdalena Ujma i Wojciech Szymański
Projekt „pany chłopy chłopy pany” poświęcony jest obrazowi wsi w kulturze współczesnej, postrzeganemu przez pryzmat kolekcji muzealnych i etnograficznych. Składa się z dwóch wystaw, panelu dyskusyjnego i publikacji.
Wystawa na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego traktuje skansen jako wieloznaczny punkt odniesienia. Jest on swego rodzaju encyklopedią wiedzy etnograficznej w praktyce, lecz jednocześnie prezentuje wyabstrahowany obraz wsi. Dlatego też zaproszeni artyści zajęli się poszczególnymi obiektami muzealnymi, ale i ujmującą je ramą: samym skansenem, koncepcją, według której został utworzony, historią działalności. Zastanawiają się jaki obraz wsi przechowuje skansen i na jakim momencie w przeszłości ten obraz został zatrzymany. Czy wieś skansenowska ma coś wspólnego z wsią współczesną? Na wystawie pada także pytanie o wyparte w polskiej kulturze i życiu społecznym chłopskie dziedzictwo.
Artyści biorący udział w wystawie w Sądeckim Parku Etnograficznym
Agata Biskup
Leone Contini
Jan Gryka
Małgorzata Mirga-Tas
Dorota Nieznalska
Paulina Ołowska
Franciszek Orłowski
Jaanus Samma
Julita Wójcik
Wystawa w BWA SOKÓŁ powstała w wyniku zainteresowania bogatą kolekcją sztuki ludowej i sztuki profesjonalnej o tematyce etnograficznej przechowywanej w nowosądeckim Muzeum Okręgowym. Realizacja ta ma formę instalacji artystycznej, składającej się z muzealnych eksponatów, jak również edukacyjnej wystawy tematycznej poświęconej zagadnieniu kolekcjonowania i pokazywania ludowości w tradycyjnym muzeum.
Artyści biorący udział w wystawie w BWA Sokół w Nowym Sączu
Przemysław Branas
Karol Radziszewski
Część trzecia projektu, panel dyskusyjny z udziałem historyków, historyków sztuki, antropologów, socjologów i etnografów, odbędzie się na zakończenie wystaw, we wrześniu 2016 roku. Podsumowanie całości projektu zostanie zawarte w wydanej na jego koniec publikacji.