Korzystając z wyjątkowego charakteru Nowego Sącza, jego zasobów związanych z produkcją przemysłową, tradycjami rzemieślniczymi i odważnym podejściem do innowacji, zaprosiliśmy do współpracy firmę NEWAG S.A. – jedną z najstarszych firm kolejowych w Polsce, zajmującą się projektowaniem, produkcją i modernizacją taboru kolejowego, tramwajów i pojazdów metra. W jej siedzibie oraz w przestrzeniach galerii BWA SOKÓŁ w dniach 22 – 24 czerwca odbędą się warsztaty prowadzone przez projektantów NEWAG S.A.: Kamila Marszałka i Konrada Nizińskiego, w których udział weźmie grupa wybranych 10-ciu studentów z drugiego i trzeciego roku studiów licencjackich.
Przez trzy twórczo spędzone dni uczestnicy będą mieli możliwość poznania codziennego rytmu pracy firmy produkcyjnej, porozmawiania z jej pracownikami – projektantami i konstruktorami, poznania struktury pracy w tego typu przedsiębiorstwie oraz prześledzenie całego procesu projektowego. Wyjątkowa sytuacja, w której znajdą się uczestnicy, ma sprowokować do praktycznego spojrzenia na pracę projektanta form przemysłowych. Warsztaty mają także pokazać w jaki sposób można opracowywać pomysły wzornicze w zadanych warunkach, nie tracąc jednocześnie odwagi twórczego podejścia oraz możliwości eksperymentowania, pozwalającego na odkrywanie nowych rozwiązań w przyszłości. Program warsztatów nie będzie służył powstaniu konkretnego projektu wzorniczego. Pozwoli za to zapoczątkować platformę wymiany służącą do budowania kontaktów, rozwijania, ale także weryfikowania wyobrażeń o roli projektanta. Efekty tej krótkiej pracy w postaci tropów, pomysłów, zderzeń pomiędzy młodymi projektantami a wytwórcami, będą poddane obserwacji i omówieniu podczas drugiej części cyklu.
Październikowa, otwarta dla szerokiej publiczności, część cyklu to prezentacje najciekawszych i najnowszych zjawisk z zakresu designu i nowych technologii. Prezentacje będą opierały się na poszerzeniu pól działania od wzornictwa kojarzonego tylko z designem i produkcją przedmiotów do konceptualnych rozważań na temat wpływu projektowania na rzeczywistość i przyszłość ludzkiego życia.
Zajęcie się tematem przyszłości, oglądanej poprzez rozwiązania projektowe, pozwala na poruszenie wątków: rozwiązywania problemów użytkowych poprzez design, tworzenia z uwzględnieniem potrzeb użytkownika, innowacyjnego podejścia i tworzenia zmiany realnie odciskającej się na sposobach spędzania czasu wolnego, komforcie wykonywanej pracy, zdrowiu fizycznym, a także na modelach kontaktów międzyludzkich i sieci społecznych. Wielowymiarowość mieszcząca się w pojęciu designu i jego nieodłączne związki z nowymi technologiami, będą przedmiotem poszerzania wiedzy i dyskusji.
Tytułowe "Wzory przyszłości", na podstawie różnorodnych zjawisk ze świata projektowania, pozwalają na poznanie humanistycznego tła do czekających nas już niedługo zmian w wielu obszarach życia.
Fotorelacja z warsztatów (fot. Piotr Droździk):
22.06.2017 r.
23.06.2017 r.
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego