Jakie jest znaczenie Antonisza w krajobrazie polskiej kultury? Czy można znaleźć choćby pośrednich kontynuatorów jego drogi artystycznej? Co jest jądrem twórczości Antonisza i stanowi jej główny przekaz? Za co przede wszystkim należy mu się pamięć?
Celem projektu jest przypomnienie postaci Juliana Antonisza i jego twórczości w sposób możliwie wyczerpujący z jednoczesnym usytuowaniem jej w szerszych kontekstach, przede wszystkim współczesnych. Podstawową staje się tytułowa kwestia interpretacji, gdyż dzieło Antonisza prezentowane będzie po „przefiltrowaniu” przez twórczość postaci współczesnej polskiej kultury, które są w pewnym sensie mu pokrewne. Julian Antonisz zostanie pokazany jako artysta interdyscyplinarny i niejako samowystarczalny. Nieprzypadkowe staje się miejsce upamiętnienia jego dorobku – projekt jest pierwszą próbą zaprezentowania twórczości artysty w jego rodzinnym mieście.
W centrum projektu znajdzie się wystawa powstała w wyniku współpracy Sabiny i Malwiny Antoniszczak, córek Juliana, oraz Roberta Kuśmirowskiego. Performance muzyczno-wizualny Wojciecha Waglewskiego i zespołu Voo Voo wraz z Michałem Jacaszkiem stanowić będzie również próbę interpretacji i dialogu dwóch wybitnych osobowości.
Fot. Piotr Droździk
konferencja prasowa
10.11.2017
godzina 18.00
Otwarcie wystawy „Antonisz. Interpretacje” Julian Antonisz, Robert Kuśmirowski (ze specjalnym udziałem Jacaszka)
godzina 19.00
Oprowadzanie kuratorskie Łukasza Strzelczyka z Robertem Kuśmirowskim
godzina 20.00
sala im. Danuty Szaflarskiej, MCK SOKÓŁ
Pokaz filmów Juliana Antonisza:
„Polska kronika non camerowa nr 1, 2, 3,4”, „Oberhausen, Duisburg, Dortmund, Düseldorf, Hannover, Hamburg, czyli non-camerowy reportaż z podróży po Republice Federalnej Niemiec”, „Film o sztuce... (biurowej)”
Prelekcja: Karol Szafraniec
Fot. PD
16.11.2017
godz. 18.00
sala im. Piotra Kosińskiego, MCK SOKÓŁ
„Życie i twórczość Juliana Antonisza” - spotkanie z Jerzym Armatą (krytykiem filmowym, znawcą kina animowanego), połączone z pokazem filmów Juliana Antonisza:
„Polska kronika non camerowa nr 6”, „W szponach seksu”, „Jak działa jamniczek”, „Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia”, „Dziadowski blues—non camera, czyli nogami do przodu”, „Ostry film zaangażowany”, „Fobia”
Fot. Piotr Droździk
25.11.2017
godz. 18.00
sala edukacyjna, Galeria BWA SOKÓŁ
„Dźwięk i muzyka w twórczości Antonisza” - spotkanie z Janem Topolskim (krytykiem filmowym i muzycznym)
30.11.2017
godz. 18.00
sala edukacyjna, Galeria BWA SOKÓŁ
„Kino bez kamery” - spotkanie z Karolem Szafrańcem
godz. 19.00
sala im. Zofii Rysiówny, MCK SOKÓŁ
Pokaz filmów Juliana Antonisza:
"Kronika non camerowa nr 5, 7, 8, 9, 10”, „Ludzie więdną jak liście”, „Pan Tadeusz Księga I. Gospodarstwo”, „Dodatkowe wole trawienne magistra Kiziołła”
7.12.2017
godz. 19.00
sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ
Wojciech Waglewski i VOO VOO oraz Jacaszek
performance muzyczno-wizualny
14.12.2017
godz. 18.00
sala edukacyjna, Galeria BWA SOKÓŁ
“Twórczość Juliana Antonisza na tle polskiej kultury” – spotkanie z Martą Miś–Michalską (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)
15.12.2017
godz. 18.00
„Dziedzictwo Antonisza” - debata na zakończenie projektu
Goście: Ewa Borysiewicz, Malwina Antoniszczak, Sabina Antoniszczak, Łukasz Strzelczyk, Karol Szafraniec
Moderacja: Adriana Prodeus
Podczas debaty będziemy się zastanawiać nad znaczeniem sztuki Antonisza dzisiaj. Jak może inspirować współczesnych artystów? Kto przyznaje się do czerpania z jego dzieł? Czy Antonisz przewidział pewne elementy współczesnej kultury?