Wyszukaj:
MCK SOKÓŁ TV
XXIV Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS - PRO PATRIA SEMPER | |
1887 |
IV Kongres Kultury Regionów - zwiastun | |
2089 |
8. Festiwal KinoJazda 2018 - relacja | |
1893 |
9 września w pięciu miejscowościach Małopolski: Brzesku, Dobczycach, ... | |
2024 |
IV ZJAZD KARPACKI w 80. rocznicę Święta Gór w Nowym Sączu - wydarzenie ... | |
2235 |
Wystawy 2011
"Sztuka Człowieka Szczęśliwego" - wystawa Ludwika Gołąba
Życiorys Ludwika Gołębia:
Urodził się 03 października 1917 roku w Wadowicach. Tam chodził do szkoły powszechnej i gimnazjum. Maturę zdawał w Krakowie. Ukończył studia z tytułem magistra na Akademii Handlowej – Wydział Konsularny, oraz kurs pedagogiczny. Praca w szkole i kontakt z młodzieżą były Jego pasją. Z czasem zaczął rzeźbić świątki i malować . Malował nie tylko obrazy na szkle, ale również na deskach. Wykonywał kapliczki, rzeźby ceramiczne, zegary. W roku 1957 rozpoczął wielką przygodę w zorganizowanym przez siebie teatrze „ Bacówka”. Był reżyserem, aktorem, konferansjerem, twórcą scenografii. Sam wykonywał lalki do spektakli, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Brał udział w konkursach organizowanych przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Miał wiele wystaw swoich prac m.in.: w Domu Kultury przy Spółdzielni Mieszkaniowej w N.Targu, w Miejskim Muzeum w N.Targu, w Zakładowym Domu Kultury w N.Targu, w Pałacu pod Baranami w Krakowie, w Domu Kultury w Nowym Sączu, w Domu Związków Zawodowych w Krakowie. Kochał góralszczyznę , góry i las. Był duszą towarzystwa.
Zmarł w Nowym Targu 09.10.2006 roku.
"Czas nie czeka / Čas nečeká" Milady Kotorovej
MILADA KOTOROVA
Urodzona 21. marca 1958 r. w Koszycach.
Wykształcenie: 1973 - 1977 Gimnazjum w Spiskiej Nowej Wsi, 1977 - 1982 fakultet pedagogiczny - katedra Wychowania Artstycznego w Preszowie, 1982 - 2000 pracowała jako nauczyciel szkół artystycznych w Popradzie. Od 2000 pracuje w Kieżmarku jako nauczyciel w Średniej Szkole Artystycznej. W 2010 brała udział w Międzynarodowym Plenerze na Ukrainie.
Nagrody - nagroda za kolekcję biżuterii dla Aqua City w Popradzie.
"Z paletą przez życie" - wystawa malarstwa Stanisława Mazusia (kwiecień)
Urodzony w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych konkursach, plenerach, wystawach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in.: w Lublinie, Mikołowie, Siedlcach, Krakowie, Radomiu, Zamościu, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Kołobrzegu, Pile, Zielonej Górze, Ustce, Poznaniu, Koszalinie, Nowym Targu, Gorlicach, Miechowie, Olkuszu, Włocławku, Kętrzynie, Gliwicach, Kaliszu, Tychach, Katowicach, Puławach, Pszczynie, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Czeladzi, Wadowicach, Częstochowie, Warszawie, Sopocie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Opolu, Łomży, Suwałkach, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Wrocławiu, Busku Zdroju, Kielcach, Białej Podlasce, Łodzi, Cieszynie, Sosnowcu, Gliwicach, Czechowicach Dziedzicach, Lubniewicach, Pszczewie, Barlinku, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie.
Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.
Prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji.
Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.
Wystawa malarstwa Anny Schumacher i Czesława Jałowieckiego pt.: „ Szepty o człowieku ” (luty)
ANNA SCHUMACHER
Urodzona w 1975 r., ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki UJ oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Uzyskała dyplom w 2001 roku w Pracowni Malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego.
Od 2003 należy do Z.P.A.P.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, a także ilustracją książkową. Nagradzana za ilustracje do książek dla dzieci oraz trzykrotnie , w latach 2005,2009 i 2010 ( Nagroda Publiczności ), wyróżniona nagrodą Z.P.A.P. – Obraz Roku oraz statuetką „ Halna”.
W latach 2000 - 2010 miała czternaście indywidualnych wystaw malarstwa , bierze udział w licznych wystawach zbiorowych malarstwa , rysunku i plenerach artystycznych w kraju i za granicą ( Francja , Kanada ).
Jej obrazy i ilustracje znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.
Mieszka i pracuje w Zakopanem.
Urodzony w 1935 roku w Przyszowicach na Śląsku. W 1956 r. ukończył Liceum Technik Plastycznych, kierowane przez Antoniego Kenara w Zakopanem. Od 1958 roku studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, ze specjalizacją rzeźby monumentalnej, w pracowni prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza. Dyplom uzyskał w 1964 r. Pracował jako pedagog przedmiotów artystycznych w Liceum Ogólnokształcącym i w Młodzieżowym Domu Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem w latach 1967-2001. Przez 20 lat był dyrektorem w/w placówki przemianowanej później na Młodzieżowe Centrum Kultury.
Od 1965 r. uczestniczył czynnie w życiu artystycznym, biorąc udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz organizując wystawy indywidualne. Równocześnie działa aktywnie w stowarzyszeniu ZPAP. Wykonuje rzeźby w drewnie, betonie i brązie. Stosuje również technikę montażu, głównie z elementów metalowych, sposobem spawania, wycinania i palenia. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
XIX PREZENTACJE NOWOTARSKIE - interdyscyplinarna wystawa artystów związanych z Nowym Targiem (styczeń)
XIX PREZENTACJE NOWOTARSKIE to cykliczna wystawa interdyscyplinarna pojawiająca się w Galerii Sztuki „Jatki” BWA raz w roku.
Przedstawia prace nowotarskiego środowiska artystycznego, ale też towarzyszy różnym ważnym wydarzeniom związanym z miastem. (XIII prezentacje nowotarskie na 100 lecie Liceum im. S. Goszczyńskiego 2004 /44 uczestników/; XVI prezentacje - MY i nasi przyjaciele 2006 to wystawa, do której zostali zaproszeni artyści z miast partnerskich Nowego Targu; 18 Prezentacje Nowotarskie – my i reszta świata – to wystawa, do której każdy z zaproszonych artystów zapraszał sobie gościa z „reszty świata” 2009 /68 uczestników/). Tym razem zapraszamy na XIX już spotkanie ze sztuką.
XIX PREZENTACJE NOWOTARSKIE są interdyscyplinarną wystawą, w której biorą udział artyści związani z Nowym Targiem - ci którzy tu mieszkają, albo mieszkali, ci którzy tu pracują i chcą zaprezentować to, co w przeciągu ostatniego czasu powstało w ich pracowniach. Udział zapowiedziało 32 uczestników.
Każdy odwiedzający wystawę znajdzie coś dla siebie. W przestrzeniach galeryjnych można będzie zobaczyć prace malarskie w różnych swoich odmianach, rzeźbę, ceramikę, fotografie i instalacje.
Poniższe zdjęcia pochodzą z wernisażu w Nowym Targu (wrzesień 2010 r).