Ponadto, program zakłada praktykę w terenie podczas obozu naukowo – badawczego, umożliwiającą zdobycie umiejętności oraz przygotowania technicznego do prowadzenia własnych badań nad kulturą ludową, prowadzenia obserwacji, dostrzegania przemian. Dzięki temu efekty pracy instruktora zespołu regionalnego będą mogły być zgodne z prawdą etnograficzną.
Specyfiką Studium Folklorystycznego jest więc łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym odniesieniem się do żywej jeszcze kultury w terenie. Takie holistyczne podejście do zagadnień związanych z pracą instruktora daje solidne podstawy do późniejszej pracy, umożliwia dostrzeganie kulturowego podłoża regionu oraz pozwala na właściwą pod względem merytorycznym i artystycznym pracę z zespołami.
Absolwenci kursu otrzymają zaświadczenia wydane przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, uzyskując uprawnienia do zajmowania określonych stanowisk w wybranych instytucjach kultury, dla których organizatorem jest administracja rządowa lub jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. 1999 Nr 26 poz. 234). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999 r. (z póz. zm.) absolwenci kursów posiadają kwalifikacje pedagogiczne uznawane w resorcie kultury (wykształcenie równorzędne ze średnim specjalistycznym) i mogą ubiegać się o pracę w państwowych i samorządowych instytucjach kultury na stanowisku instruktora amatorskiego ruchu artystycznego.