Uczestnictwo w zajęciach Studium ma umożliwić rozumienie kultury ludowej nie jako zbioru przypadkowych form archaicznych o funkcjach estetyczno-ludowych a rozumienie jej jako systemu zjawisk wraz z wewnętrznymi mechanizmami i zewnętrznymi uzależnieniami, podlegające stałym przemianom.
Studium powinno przygotować uczestników do postrzegania zjawisk współczesnego folkloru i wytworzyć umiejętność rozróżniania rzeczywistych – zachowanych lub nowotworzonych – wartości kultury ludowej od efektownych kompilacji a także działań sterowanych, niezgodnych z duchem danej kultury.
Winno ono stać się szkołą relatywizmu kulturowego i uczyć szacunku dla autentycznych, spontanicznych zjawisk kultury, doceniania społecznego ich znaczenia a także umożliwić wykształcenie metod ich ochrony.
Celem Studium nie jest uczenie etnografii a raczej myślenia na temat etnografii. Wyraża się to sygnalnym jedynie traktowaniem ogólnych charakterystyk na korzyść wybranych tematów ukazanych ze szczegółowymi analizami w odpowiedniej perspektywie teoretycznej i historycznej. Założone cele wymagają z jednej strony zwiększonej liczby osób prowadzących zajęcia a z drugiej częstego kontaktu bezpośredniego poprzez badania terenowe i udział w imprezach folklorystycznych.
MATERIAŁ ARCHIWALNY