Fot. archiwum artystki |
Fot. Amato Amat12 marca (czwartek) 2015 // godz. 19.00 |
TURANDOT // Giacomo Puccini
Palacio de las Artes Reina Sofia, Walencja
Retransmisja: 2 h 30 min.
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni wg Carlo Gozziego
Dyrygent: Zubin Mehta
Reżyseria: Tiziano Mancini
Inscenizacja: Chen Kaige
Orkiestra: Orchestra de la Comunitat Valenciana
Występują:
Księżniczka Turandot: Maria Guleghina
Kalaf: Marco Berti
Liù: Alexia Voulgaridou
Timur: Alexander Tsymbalyuk
Ping: Fabio Previati
Pang: Vincenc Esteve
Pong: Roger Padullés
Cesarz Altoum: Javier Agullo
Mandaryn: Ventseslav Anastasov
Książę Persji: Ossama Badreddine
Chiński reżyser filmowy o międzynarodowej sławie Chen Kaige (Złota Palma w Cannes za Żegnaj, moja konkubino, 1993) przedstawia opowieść o chińskiej księżniczce Turandot, która poprzysięgła, że wyjdzie za mąż wyłącznie za księcia królewskiej krwi, który zdoła rozwiązać jej trzy zagadki. Ci, którym się to nie udaje, skazani zostają na śmierć. Ostatecznie, bezwzględna do tej pory księżniczka, sama ulega sile miłości i szlachetności uczucia księcia Kalafa.Inscenizacja Kaige’a wraz z całym bogactwem wystawnych kostiumów i scenografii pałacowych wnętrz zaprojektowanych i wyprodukowanych w Chinach, podkreśla egzotykę opery Pucciniego. Mam nadzieję, że „Turandot” pozwoli wprowadzić publiczność w świat kultury chińskiej - mówi Chen Kaige. Podczas gdy dyrygent Zubin Mehta i znakomita Orkiestra de la Comunitat Valenciana wywołują „prawdziwe fajerwerki dźwięków” (Wiener Zeitung), Maria Guleghina ciepłą barwą głosu - triumfuje jako Turandot.
|
Fot. Charles Duprat |
17 kwietnia (piątek) 2015 // godz. 19:00
FAUST // Charles Gounod
Opera de Paris
Retransmisja: 3 h 25 min.
Libretto: Jules Barbier i Michel Carré wg Johanna Wolfganga Goethego
Dyrygent: Alain Altinoglu
Reżyseria: Jean-Louis Martinoty
Chór i Orkiestra: Opera de Paris
Występują:
Faust: Roberto Alagna
Małgorzata: Inva Mula
Mefisto: Paul Gay
Walenty: Tassis Christoyannis
Siebel: Angélique Noldus
Marta: Marie-Ange Todorovitch
Wagner: Alexander Duhamel
Stary Faust: Rémy Corazza
Postać Fausta – niemieckiego alchemika inspirowała wielu twórców, jednak żaden utwór nie zyskał takiej popularności jak dzieło Charlesa Gounoda, skomponowane dla Opery Paryskiej w 1859 roku. Kompozytor był zafascynowany twórczością Goethego, która inspirowała go młodzieńczością i burzliwym liryzmem.Starzejący się doktor Faust, aby odnaleźć radość życia oraz przywrócić upragnioną młodość, godzi się oddać duszę diabłu. Mefisto wykorzystuje to, wplątując w całą historię niewinną Małgorzatę. Odmłodzony Faust uwodzi cnotliwą dziewczynę i niebawem porzuca, doprowadzając ją do obłędu. Oskarżona o zabicie nieślubnego dziecka, wtrącona zostaje do więzienia. To właśnie ona, a nie tytułowy Faust, staje się prawdziwą bohaterką opery Gounoda. Dramatyczna przemiana czystej duszy dziewczyny, jej upadek i finalne zbawienie to najważniejsze wątki utworu.
|
Fot. Anne Deniau |
18 maja (poniedziałek) 2015 // godz. 19.00
L’HISTOIRE DE MANON (HISTORIA MANON) // Jules Massenet
Opera de Paris – Palais Garnier
Transmisja live: 3 h
Dyrygent: Martin Yates
Choreografia: Kenneth MacMillan
Scenografia i kostiumy: Nicholas Georgiadis
Reżyseria światła: John B. Read
Orkiestra: Opera de Paris
Soliści oraz Balet Opery de Paris
Balet Manon to dzieło znakomitego angielskiego choreografa Kennetha MacMillana, który przełożył na język tańca słynną powieść Antoine'a Prévosta d'Exilesa Historia Manon Lescaut i kawalera Des Grieux. MacMillan wyraża swoją fascynację niezwykłymi osobowościami i dramatycznymi tematami. Zainspirowany legendarną bohaterką stworzoną przez francuskiego powieściopisarza, wiernie podąża za fabułą jego dzieła i na nowo odczytuje tragiczną historię zmysłowej, chociaż jeszcze naiwnej Manon - bardziej ofiary niż sprawczyni swojego losu. Przenosi nas do Paryża - czasów regencji, przepychu, luksusu i próżności, z których nie potrafi zrezygnować tytułowa Manon, nawet w imię wielkiej miłości.MacMillan tworzy balet na podstawie utworów Masseneta, odnajdując w muzyce cały dramat, świeżość i romantyzm, na których opiera swój oryginalny taneczny fresk. Dzieło zawędrowało na największe sceny baletowe świata. Było wystawiane m.in. przez American Ballet Theatre w Nowym Jorku czy Teatr Maryjski w Petersburgu, a prapremiera odbyła się w Royal Opera House-Covent Garden w 1974 roku.
|
Fot. archiwum artystki
|
Fot. archiwum artysty |
15 lipca (środa) 2015 // godz. 21:00
CARMEN // Georges Bizet
Festival Euro Mediterraneo TEATRO ANTICO TAORMINA
Transmisja live: 3 h 25 min.
Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy na podstawie powieści Prospera Mérimée
Dyrygent: Myron Michailidis
Reżyseria: Enrico Castiglione
Kostiumy: Sonia Cammarata
Występują m.in.:
Carmen: Elena Maximova
Don José: Giancarlo Monsalve
Micaëla: Isabel Rey
Escamillo: Michael Bachtadze
Balet, Chór i Orkiestra Taormina Opera Festival
Muzyka potrzebuje być natchniona duchem śródziemnomorskiego klimatu - napisał Nietzsche po usłyszeniuCarmen po raz dwudziesty - dziękuję, że dziesięć lat po aurze Wagnerowskiego ideału miłości „Tristana i Izoldy”, Bizet napisał coś absolutnie odmiennego, a nawet jego antidotum.Bizet wniósł nowy element do opery komicznej: śmiertelną namiętność, gwałtownie odsłoniętą i zduszoną przez hiszpańskie słońce oraz to wszystko, co jest charakterystyczne dla gorących krajów: suchość powietrza, odmienną zmysłowość i wrażliwość, a przede wszystkim bardziej eksponowaną radość życia. Miłość postrzega jako fatum, nieszczęście, jako miłość cyniczną, niewinną i okrutną równocześnie, której szczęście jest przelotne, nagłe i bezlitosne.Don José to naiwny żołnierz, który daje się skusić sztuczkom płomiennej Cyganki Carmen i dla niej porzuca Micaëlę - ukochaną z dzieciństwa, a także rezygnuje ze służby wojskowej. Kiedy przegrywa rywalizację o względy i miłość Carmen z toreadorem Escamillo, w szale zazdrości posuwa się do najokrutniejszej zemsty.
Wszystkie pokazy odbędą się w sali im. L. Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Ceny biletów:
Bilety: 40 i 35 zł
Karnety VIP: 180 zł
Karnety: 140 zł
Bilety i karnety w sprzedaży od 5 lutego 2015 r.
Bilety, karnety i karnety VIP do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18/44 82 643 lub 44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 15:00-20:00.
Każdy pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu.
Przedstawienia są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.