23 października (niedziela)
KOMEDA - LESZEK MOŻDŻER - koncert promujący nową płytę
Kiedy Leszek Możdżer na swój warsztat bierze klasykę, można mieć pewność, że uzyska zupełnie nową, nierzadko zaskakującą jakość. Pamiętamy, jak pod palcami Możdżera zabrzmiał Chopin. Teraz przyszedł czas na kolejnego wielkiego polskiego kompozytora i pianistę - Krzysztofa Komedę.
Możdżer wydobył z muzyki Komedy dwie jej podstawowe, najbardziej typowe cechy: melodyjność i blask harmonii. Romantyczne, piękne melodie raz łamane są przez dysonujące akordy, by później rozpływać się w całej swej wspaniałości przez kilka minut. Komeda u Możdżera raz staje się hipnotyzującym pięknem, raz - muzyczną łamigłówką.
4 listopada (piątek)
Galeria SOKÓŁ
Wernisaż wystawy Wierni ideałom sięgamy jutra z okazji Jubileuszu Stulecia Harcerstwa Sądeckiego
Koncert z cyklu SPOTKANIA MUZYCZNE MIAST PARTNERSKICH
Wykonawcy: Młodzieżowy Chór SCHERZO I LO pod dyr. Andrzeja Citaka oraz Chłopięcy Chór Katedralny PUERI CANTORES TARNOVIENSES pod dyr. ks. Grzegorza Piekarza
7 listopada (poniedziałek)
TENNESSEE WILLIAMS: TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM (A STREETCAR NAMED DESIRE)
Spektakl w wykonaniu zespołu Teatru BAGATELA w Krakowie
Reżyseria: Dariusz Starczewski, przekład: Eugeniusz Cękalski, scenografia: Joanna Schoen, muzyka: Bolesław Rawski, projekcje: Dawid Kozłowski, reżyseria świateł: Marek Oleniacz, inspicjent/sufler/asystent reżysera: Joanna Jaworska
Występują: Blanche – Magdalena Walach, Stella – Ewelina Starejki, Stanley – Michał Kitliński, Mitch – Przemysław Redkowski, Steve – Michał Kościuk, Pablo – Sławomir Sośnierz, Eunice – Ewa Mitoń, Meksykanka –Aleksandra Godlewska, Młody inkasent – Marek Hucz
W Nowym Orleanie tramwaje zamiast numerów mają nazwy, zupełnie tak jak ten, który przejeżdża obok mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich. Tramwaj Pożądanie. Symboliczna nazwa, której użył autor - Tennessee Williams ma sugerować duszny i zmysłowy nastrój sztuki, której główną bohaterką jest Blanche Dubois. Ta ponadczasowa, wyśmienicie napisana rola dramatyczna od zawsze stanowi ogromne wyzwanie aktorskie. W przedstawieniu Dariusza Starczewskiego w rolę Blanche wcieliła się Magdalena Walach, która kreuje postać neurotycznej, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielki.
Przedstawienie oparte na solidnych, realistycznych podwalinach, konkrecie faktów, charakterów postaci, równocześnie unosi sztukę w świat teatralnej poezji, metafory. Nie odrywa się wzroku od naturalnie grających aktorów, bez cienia fałszu, efekciarstwa. Blanche, Stanley, Stella, Harold po prostu są. Z nami, dla nas.
8 listopada (wtorek)
719. rocznica lokacji Nowego Sącza,
36. urodziny MCK SOKÓŁ,
18. rocznica odrodzenia się SOKOLNI SĄDECKIEJ
UROCZYSTOŚĆ URODZINOWA
W programie: prezentacja monodramu Mirosława Neinerta KOLEGA MELA GIBSONA – Teatr KOREZ w Katowicach
9 listopada (środa)
SPEKTAKL POGADAJ ZE MNĄ Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Nahornego
Występują: Wojciech Młynarski – tekst, Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Janusz Szrom -śpiew, Włodzimierz Nahorny – fortepian, Andrzej Łukasik – kontrabas, Sebastian Frankiewicz-perkusja
Włodzimierz Nahorny dał mi 16 skomponowanych przez siebie melodii i dawno już nic mi się tak nie spodobało. W tych kompozycjach w rytmach bossa-novy, samby, swingu czy jazzowej ballady było mnóstwo liryzmu i dramatyzmu, delikatności i energii. Na te melodie chciałoby się śpiewać o miłości, radości, czułości i wiecznej potrzebie nadziei. To wszystko w tych melodiach usłyszałem i te treści starałem się odczytać w moich tekstach. Spróbowałem stworzyć w moich tekstach pewien świat ludzkich uczuć, które są uniwersalne. Reszty dokonali aranżerzy – Krzysztof Herdzin i Andrzej Jagodziński, wszyscy świetni muzycy i wszyscy wykonawcy, których nazwiska znajdują się na okładce.
(…) Nam, twórcom wydaje się, że ta płyta będzie miała swoich odbiorców. Bo przy zalewie piosenki, która jest wytworem bieżącej mody, zawsze jest wysepka, na której znajdą się piosenki jak z tej płyty. Piosenki nie schlebiające taniemu gustowi, odwołujące się do bardziej wysublimowanych uczuć.
I co najważniejsze – napisane sercem i zabiegające o ludzkie serca.
Wojciech Młynarski
10 listopada (czwartek)
GALA BALETOWA
Spektakl baletowy w wykonaniu zespołu Teatru Baletu Svetlany Gaidy (Cracow Centre Ballet)
Reżyseria i choreografia: Svetlana Gaida
Teatr Baletu Svetlany Gaidy (Cracow Centre Ballet) powstał w 2009 roku z inicjatywy Krakowskiej Fundacji Kultury Baletowej. Tworzą go utalentowani absolwenci renomowanych szkół baletowych oraz uczniowie Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej - jedynej w Małopolsce szkoły baletowej o uprawnieniach szkoły publicznej (nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Dyrektorem Teatru jest Svetlana Gaida - znakomita artystka, pierwsza solistka Opery Narodowej w Wilnie, pedagog, choreograf i reżyser. Celem Teatru jest promocja najlepszych wzorców klasycznych światowego dziedzictwa teatru baletowego oraz tworzenie spektakli prezentujących duchowe i historyczne dziedzictwo Krakowa jako miejsca przenikania się kultur Wschodu i Zachodu.
11 listopada (piątek)
TAŃCZĄ ISKRY Z GWIAZDAMI - koncert w ramach Jubileuszu Stulecia Harcerstwa Sądeckiego „Wierni ideałom sięgamy jutra”
12 listopada (sobota)
W STRONĘ TEATRU SŁOWA - Jubileusz 70-lecia powstania Teatru Rapsodycznego w Krakowie - koncert poetycki na podstawie tekstów Mieczysława Kotlarczyka, Karola Wojtyły, poetów romantycznych i współczesnych, z udziałem aktorów Teatru Rapsodycznego i recytatorów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Reżyseria: Józefa Zając-Jamróz