XXI SĄDECKI FESTIWAL MUZYCZNY
IUBILAEI CANTUS
Nowy Sącz, 8 - 14 listopada 2015 r.
fot. archiwum artystki
|
8 listopada (niedziela)
Wieczór poetycki Joanny Babiarz
Promocja tomiku poezji pt. Być obok, a także 30-lecie pracy twórczej
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Joanna Babiarz - urodziła się w Nowym Sączu. Pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, Dzienniku Polskim, w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Nowym Sączu a obecnie pracuje w prywatnym Biurze Urbanistycznym.
Poezją zaczęła interesować się już w szkole podstawowej. Pierwsze publikacje miały miejsce w gazecie lokalnej „Dunajec” oraz w „Gazecie Krakowskiej”. Wtedy, jej pierwszym poetyckim guru był Antoni Kiemystowicz – poeta i dziennikarz oraz Agata Bogusława Konstanty – poetka i teatrolog. Potem byli inni…
Przez szereg lat uczestniczyła w Konfrontacjach Poetyckich w Częstochowie, Sejmiku Młodych twórców w Rytrze oraz Poczcie Poetyckiej w Warszawie. Była laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. im. Haliny Poświatowskiej, O Poetyckie Wrzeciono, Skrzydło Pegaza czy Turniej Jednego Wiersza. W latach 1989-1981 była najmłodszym członkiem grupy poetyckiej „Sącz”, obecnie członek Klubu Literackiego „Sądecczyzna”. Od 2002 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich przy oddziale Krakowskim. Uczestniczy w różnych imprezach poetyckich – Spotkania Poetów „Maj nad Wilią”, Międzynarodowa Jesień Literacka, Chojnickie Spotkania Poezji, Wrzosowisko w Piwnicznej, Ogrody Poetyckie w Limanowej oraz Wieczory Poetyckie w Grudziądzu. Prowadzi warsztaty literackie z młodymi adeptami sztuki poetyckiej.
Publikacje książkowe:
Arkusz poetycki – Prezentacje – 1981 r.
„Kobieta podobna do zwierzęcia” – 1984 r. Sądecka Oficyna Wydawnicza
„Miłość bezdrożna” – 1991 r. Wydawnictwo Miniatura - Kraków
„Nie stało się nic” 1998 r. Wydawnictwo Miniatura -Kraków
„Piąta pora roku” – 2000 r. Nowy Sącz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
„Tak być bez końca” 2004r. Wydawnictwo Miniatura –Kraków
„W cieniu skrzydeł” – 2005r. Wydawnictwo Krytyki Artystycznej –Kraków
"Już" - K.S.Civitas Christiana Oddział Małopolski Kraków 2008
"Historia Pewnego Domu" - 2011 - Kraków, książka dla dzieci
"Tu i Teraz" - Wydawnictwo Krytyki Artystycznej –Kraków 2012
Jej teksty pojawiły się na płycie pt: "Powroty" - poezja śpiewana w wykonaniu zespołu Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, 2010 r. a w roku 2014 została nagrana płyta autorska "Pastorałki z Nowego Sącza".
fot. archiwum artystów
|
9 listopada (poniedziałek)
Superbohaterów 10/9
Spektakl aktorski w wykonaniu studentów PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomie
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Błażej Peszek - reżyseria
Wykonawcy:
Joanna Chułek
Katarzyna Gorczyca
Magdalena Herman
Anna Kamińska
Patryk Durski
Kamil Joński
Paweł Korczyk
Maciej Kosteczka
Krystian Łysoń
Aktor na sprzedaż. Daje z siebie i od siebie to, co uważa za najlepsze. Chcąc zaistnieć na scenie w swym najwspanialszym wydaniu, sięga po najlepsze składniki z najwyśmienitszych dzieł literatury. Tak zapowiada się spektakl dyplomowy studentów IV roku bytomskiego Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST.
Zdaniem reżysera Błażeja Peszka Superbohaterów 10/9 to spotkanie, walka i obrona. Spotkanie Superbohaterów w światach stworzonych przez Supertwórców: Szekspira, Mickiewicza, Słowackiego. To zderzenie aktora z jego wymarzoną postacią dramatu z najwyższej półki. Próba zrozumienia odwiecznych problemów nękających człowieka.
źródło: http://www.teatr.tarnow.pl
|
10 listopada (wtorek)
Brat naszego Boga
Karol Wojtyła
Spektakl teatralny w wykonaniu Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Tomasz Piasecki – reżyseria
Wykonawcy:
Piotr Hudziak - Bezdomny III, Hubert
Tomasz Piasecki - Nieznajomy, Tamten, Spowiednik
Jerzy Pal -Bezdomny II, Brat Antoni
Jerzy Ogrodnicki - Lucjan, Brat I
Ireneusz Pastuszak - Adam Chmielowski-Brat Albert
Bogusława Podstolska-Kras – Bezdomna
Kamil Urban - Maks, Brat Sebastian
Brat naszego Boga to dramat pisany w drugiej połowie lat 50., jednak doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce.
Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki, mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania.
"Dzisiaj często przechodzimy obok biedy obojętnie" - ocenił Tomasz Piasecki - "Jedna z ważniejszych myśli tego spektaklu jest pytanie: co mogę dla tych najbiedniejszych zrobić ja, co możesz zrobić ty? I jeśli ktoś po przedstawieniu dojdzie do wniosku, że coś może zrobić dla najbiedniejszych, to już będzie jakiś sukces" - dodał.
na zdjęciu Beata Bilińska,
fot. archiwum artystki
|
11 listopada (środa)
Koncert symfoniczny w ramach cyklu
Jeszcze Polska Muzyka
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Beata Bilińska – fortepian
Christian Schumann – dyrygent
Maciej Negrey – słowo
W programie:
Grażyna Bacewicz - koncert na orkiestrę
Franciszek Lessel - Koncert fortepianowy C - Dur
Robert Schumann - Symfonia C dur No.2, Op.61
Zainaugurowany przed sześcioma laty cykl Jeszcze polska muzyka... to autorskie przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Tworzą go pasjonaci, najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych.
Prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej – to idee programu Jeszcze polska muzyka..., którego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci odbywają się na terenie całej Polski.
na zdjęciu Przemysław Strączek,
fot. archiwum artysty
|
12 listopada (czwartek)
Koncert jazzowy zespołu
Przemysław Strączek International Group
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
W składzie:
Przemysław Strączek – gitara
Michał Wierba – fortepian
Francesco Angiuli - kontrabas
Flavio Li Vigni - perkusja.
Formacja Przemysław Strączek International Group swoją działalność rozpoczęła w 2011 roku podczas trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii.
Liderem grupy i zarazem kompozytorem muzyki jest uznany polski gitarzysta Przemysław Strączek. W składzie zespołu znajdują się wybitni muzycy z różnych stron Europy: polski pianista Michał Wierba, włoski kontrabasista Francesco Angiuli i brytyjski perkusista Flavio LI Vigni.
W 2014 roku zespół wydał swój album White Grain of Coffee, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród krytyków muzycznych w Polsce i za granicą.
fot. archiwum artystów
|
13 listopada (piątek)
Zaduszki kabaretowe Kabaretu ERGO z udziałem Krzysztofa Daukszewicza
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Kabaret "Ergo" powstał jesienią 1983 roku. Założył go Leszek Bolanowski, tekściarz, kompozytor, reżyser i aktor w jednej osobie. Pierwszy program "Rozmowy w granicach zdrowego rozsądku" pokazany został (z sukcesem) na wielu przeglądach i festiwalach. Po licznych trasach koncertowych i nagraniach radiowych oraz telewizyjnych w 1993 roku "Ergo" zainicjował nową formę artystyczną, tzw. benefisy sądeckie. Ich bohaterami są mniej i bardziej znane postaci związane z Nowym Sączem lub Sądecczyzną. W tą kabaretową formułę benefisów wpisało się, jak na razie, dwudziestu pięciu wybranych, m.in. Janusz Olejniczak, Józef Broda, Majka Jeżowska, Zdobysław Milewski, Jerzy Hoffman, Leszek Mazan czy Zofia Rysiówna. W tegorocznej edycji kabaret będzie gościł Krzysztofa Daukszewicza, satyryka, poetę, kompozytora, gitarzystę i piosenkarza, znanego z realizacji autorskich recitali i programów telewizyjnych.
14 listopada (sobota)
Bach 330
Koncert Orkiestry Barokowej Musica Florea z Pragi solistów oraz Szczawnickiego Chóru Kameralnego
Marek Stryncl – kierownik orkiestry
Agnieszka Żarska – dyrygent, słowo o muzyce
Ewa Leszczyńska - sopran
Hasan El-Dunia- tenor
Relacja z wydarzenia - TUTAJ
Podczas tegorocznej edycji Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS zostaną zaprezentowane najpiękniejsze opracowania chóralne i arie z wybranych dzieł wybitnego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha w 330. rocznicę jego urodzin. Koncert wykonają soliści: Ewa Leszczyńska – sopran, Hasan El-Dunia – tenor, a także Szczawnicki Chór Kameralny, Orkiestra Barokowa Musica Florea z Pragi pod dyrekcją Marka Štryncla. Szczawnicki Chór Kameralny to kilkanaście osób, których łączy pasja, chęć współtworzenia i przekazywania piękna muzyki. Głównym celem zespołu jest uprawianie sztuki chóralnej według najlepszych tradycji i propagowanie jej w różnorodny sposób, a także współpraca w zakresie realizacji projektów artystyczno-edukacyjnych we współpracy m.in. z Orkiestrą Barokową Musica Florea z Pragi. Orkiestra uczestniczy regularnie w najważniejszych na świecie festiwalach muzyki dawnej. Praktyka wykonawcza poparta jest dogłębnymi badaniami źródeł, jednocześnie Musica Florea ma w swoim dorobku wiele prawykonań. Największym uznaniem publiczności i międzynarodowej krytyki cieszą się mistrzowskie interpretacje dzieł czeskiego kompozytora późno-barokowego Jana Dismasa Zelenki.