Stowarzyszenie Chóru SCHERZO - 6 marca 2005
Chór Scherzo powstał w 1987 r. Zespół jest czterogłosowym chórem mieszanym skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich. Liczy około 60 osób w wieku 15-18 lat. Zespół pracuje również w dwóch formacjach: jako zespół wokalny wykonujący madrygały i chansonne oraz chór kameralny śpiewający muzykę dawną.
![]() |
![]() |
![]() |
Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu renesansu oraz współczesną Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach ogólnopolskich.
Zespól Regionalny MOGILANIE - 24 kwietnia 2005
Zespół powstał w 1984 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach. Prezentuje folklor ziemi krakowskiej, ukazując jej piękno poprzez tradycyjne stroje, tańce, muzykę, śpiew. Dbałość o szczegóły w doborze repertuaru i sposobie prezentacji swoich programów jest bardzo wysoko oceniana przez ekspertów z zakresu kultury ludowej. Kapela, złożona z typowych dla regionu instrumentów (heligonka, basy trzystrunowe, skrzypce, klarnet, trąbka), wierność w odtworzeniu szczegółów strojów, prezentacja muzyki, tańców i śpiewu w formie atrakcyjnych widowisk są atutem docenianym nie tylko przez jurorów i ekspertów, ale też przez zwykłego widza.
![]() |
![]() |
![]() |
Zespół jest laureatem wielu konkursów oraz festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Wśród licznych trofeów zespołu są „Gliniane Dzbany", „Pawie Pióra", „Krakowskie Wstążki" „Brązowe Baszty" z Kazimierza, nagrody Grand Prix przywiezione z Kielc, Węgrowa i Stalowej Woli.
Zespół gościł we Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Belgii, Chorwacji na Węgrzech i w Austrii, ale największym wydarzeniem w jego 20-letniej historii był występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie.
Kierownikiem artystycznym zespołu i autorką całości programu jest Janina Kalicińska, instruktorem tańca Marek Harbaczewski. kierownikiem zespołu - Kazimierz Królik.
Koncert laureatów XXVIII Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY - 22 października 2005
Zakładowa Orkiestra Dęta KWK "Brzeszcze-Silesia" w Brzeszczach
Początki Zakładowej Orkiestry Dętej KWK "Brzeszcze-Silesia" sięgają 1887 r. Kapelmistrzami orkiestry byli: Jan Bielenin, Jan Michnik, Emil Danisz, Antoni Dawid, Józef Sobczyk, Bolesław Uroda i Stanisław Górka.
1 kwietnia 1989 r. orkiestrę przejmuje Józef Obstarczyk. Skład orkiestry zostaje systematycznie odmładzany i powiększany, co pozwala na wprowadzenie nowego repertuaru wzbogaconego o utwory koncertowe, muzykę współczesną, big-bandową, rozrywkową oraz klasyczną. Szeregi orkiestry zasilają muzycy zawodowi co wydatnie podnosi jej poziom artystyczny. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta i regionu.
W orkiestrze kultywuje się tradycje rodzinnego muzykowania. W chwili obecnej najliczniej reprezentowane są rody Gawlików, Pałków, Mików, Jonkiszów. Ponadto orkiestra brała udział w przeglądach orkiestr kopalnianych zajmując w nich czołowe miejsca. W 1998 r. dokonała nagrania audycji radiowej oraz kasety w Polskim Radio Katowice. Wielkim wydarzeniem w życiu orkiestry był wyjazd wraz z delegacją powiatu oświęcimskiego w lutym 2000 r. do Watykanu. Od 2002 r. orkiestra bierze udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych "O Liść Platana" w Andrychowie i w Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" w Nowym Sączu, zdobywając pierwsze nagrody. Ponadto w 2004 r. zdobyła nagrodę specjalną za najlepiej wykonanego marsza na scenie.
2004 r. był szczególny w działalności orkiestry, gdyż oprócz sukcesów w festiwalach otrzymała dwie znaczące nagrody: Nagrodę Burmistrza Brzeszcz "Oskardy 2004" w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Zarządu Powiatu w Oświęcimiu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W 2005 roku orkiestra zajęła I miejsce i zdobyła nagrodę specjalną za najlepsze prezencje i grę w marszu na Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, a na VII Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Niepołomicach, otrzymała I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór Edwarda Maja.
Obecnie orkiestra liczy 51 osób. Prezesem jest grający na trąbce, najstarszy stażem (od 1955) Marian Spisak. Kapelmistrzem jest Józef Obstarczyk.
![]() |
![]() |
![]() |
ORKIESTRA DĘTA PODSTOLICE
Orkiestra Dęta Podstolice powstała w 1987 r. z inicjatywy Czesława Gawora. Dzięki pracy ówczesnego kapelmistrza, Wojciecha Kota, orkiestra stopniowo podnosiła swój poziom i wzbogacała repertuar. W 1989 roku patronat nad orkiestrą objął Miejski Dom Kultury w Wieliczce. Od 1990 roku orkiestra zaczęła brać udział w corocznym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych województwa krakowskiego. W 1998 roku zdobyła Grand Prix jako Najlepsza Orkiestra Ziemi Krakowskiej. W 2000 roku kapelmistrzem orkiestry został Stanisław Gawor. Od 2002 r. orkiestra bierze udział w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Sączu w kategorii młodzieżowej, zdobywając w latach 2004 i 2005 – I miejsca.
Swoje umiejętnościi prezentowała dwukrotnie w Bergkamen (Niemcy) w 1996 i 1999 roku, zaś w 2004 r. w Saint Andre (Francja). W ramach orkiestry utworzone są mniejsze, kilkuosobowe zespoły. (kwartet dęty, który zaprezentował się we Francji w 2002 roku, sekstet biorący udział w kiermaszu świątecznym w Bergkamen w 2003 roku oraz Zespół Kolędniczy i Zespół Trębaczy).
Obecnie orkiestra liczy 46 osób, a w utworach marszowych poszerza swój skład o dziesięcioosobowy zespół werblistek i tamburmajorek.
Orkiestra prowadzi stały nabór kandydatów gwarantujący ciągłość jej działalności.