Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności Zespołu Tańca MINIATURY - 28 kwietnia 2007
Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” powstał w 1987 roku z inicjatywy Stefana Sopaty, dyrektora Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicy. Jego założycielem, choreografem i kierownikiem artystycznym został znakomity tancerz scen baletowych i operowych, absolwent bytomskiej szkoły baletowej - Władysław Szlęk. Przez kolejne lata zespół stopniowo się rozwijał, powiększając swój repertuar, w którego skład wchodzą najpiękniejsze fragmenty światowego baletu i muzyki klasycznej takich kompozytorów, jak: Giuseppe Verdi, Ludwig Minkus, Piotr Czajkowski, Jakub Offenbach, Fryderyk Chopin czy rodzina Straussów.
Niecodziennym, innowacyjnym zjawiskiem są spektakle realizowane przy akompaniamencie orkiestr dętych Ochotniczej Straży Pożarnej. Obecnie w zespole ćwiczą dziewczęta w trzech grupach wiekowych od 6 do 18 lat. Układy choreograficzne oparte są na technice tańca klasycznego, charakterystycznego i ludowego. „Miniatury” cieszą się ogromną popularnością nie tylko w kraju, ale i za granicą. Swoimi występami uświetniają wiele imprez okolicznościowych organizowanych przez władze miasta, biorą udział w licznych akcjach charytatywnych, współpracują z zespołem z Bardejova na Słowacji.
Wielkimi wydarzeniami dla zespołu były:
- udział w XII Sądeckiej Wiośnie Artystycznej i zdobycie nagrody GRAND PRIX.
- występ na międzynarodowej konferencji Unii Europejskiej w Bardejovie,
- wyjazd na koncerty do Włoch i Chorwacji,
- występ podczas premiery filmu „Mój Nikifor”.
- zdobycie certyfikatu uczestnictwa w XXVI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca – Konin 2005.
Zespół przez wiele lat występował podczas Festiwalu im. Jana Kiepury, spotykając się z aplauzem publiczności. Podczas jednego z tych koncertów choreograf Zespołu, Władysław Szlęk, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za pracę społeczno - artystyczną z młodzieżą.
Koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES z Tarnowa - 23 czerwca 2007
Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes"
Chór został założony w 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota. Emisję głosu prowadzi i partie solowe wykonuje Aleksandra Topor - sopran. Do chóru należą dziewczęta w wieku od 10 do 18 lat. Podstawowym zadaniem chóru jest promowanie kultury muzycznej i śpiewu liturgicznego. W swoim repertuarze chór posiada utwory religijne i świeckie mistrzów różnych epok od chorału gregoriańskiego do muzyki współczesnej.Chór „Puellae Orantes” odbył 16 zagranicznych tournées koncertowych po Włoszech, Holandii, Belgii, Austrii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Francji.Chór uczestniczył w różnorakich przeglądach, konkursach oraz festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Od siedmiu lat „Puellae Orantes” jest laureatem pierwszych nagród w konkursach chóralnych, z których do najważniejszych zaliczyć należy:
- IV Europejski Konkurs Chórów Katedralnych - Amiens (Francja) 2000
- 50 Europejski Festiwal Młodych Muzyków Neerpelt (Belgia) 2002
- 52 Konkurs Polifoniczny Guido d’Arezzo (Włochy) 2004 - jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych, należącym do Europejskiego Grand Prix Muzyki Chóralnej. O możliwość uczestniczenia w tym konkursie ubiegają się chóry z całego świata. Zdobycie I nagrody tego festiwalu w 1970 roku zaowocowało zaproszeniem „Puellae Orantes” do uczestniczenia w innych międzynarodowych festiwalach:
- Musique en Morvan – festiwalu oratoryjnego w Burgundii
- Festival des Choeurs lauréats in Vaison la Romaine – Festiwalu, na który zapraszane są zdobywcy pierwszych nagród w jednym z sześciu konkursów chóralnych, wchodzących w skład European Grand Prix odbywających się w miastach: Arezzo, Debrecen, Gorizia, Tolosa, Tours, Varna. „Puellae Orantes” jest pierwszym polskim chórem, który uczestniczył w tym festiwalu.
- Festiwalu Muzyki Sakralnej w Awinionie.
W czerwcu 2006 r. Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" nagrał płytę CD „Magnificate et Glorificate Dominum”. Nagrania dokonano na jubileusz 20-lecia działalności artystycznej chóru. Specjalnie na tę okazję zamówiono utwór „Magnificate”, który został skomponowany przez Mariana Sawę i został zaprezentowany na przełomie lipca i sierpnia 2005 r. podczas międzynarodowych festiwali we Francji. Dzieło to – pomimo swej krótkiej historii, już zostało uznane za wybitne w literaturze chóralnej. W lipcu 2007 r. zostanie mu poświęcony Festiwal Oratoryjny w Autun (Francja). Płyta zawiera dwa utwory: „Magnificate” Mariana Sawy i „Te Deum” Josepha Haydna.
W swoim dorobku chór posiada płyty kompaktowe:
- MUSICA SACRA (1995 r.)
- W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA (1998 r.)
- JUBILATE DEO (2000 r.)
- CHRISTUS NATUS EST NOBIS (2003 r.)
- MAGNIFICATE ET GLORIFICATE DOMINUM (2006 r)
Koncert Laureatów Festiwalu "Echo Trombity" w ramach cyklu MY, MAŁOPOLANIE - 29 września 2007
Orkiestra OSP z Kleczy
Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy powstała w dniu 1 lutego 1948 roku z inicjatywy ówczesnego Zarządu Straży. Od daty założenia do 1998 roku tj. do jubileuszu 50 – lecia działalności orkiestry i 75 – lecia działalności straży – orkiestrę szkoliło i prowadziło dwóch kapelmistrzów:
– Druh Bronisław Sołtysiewicz, współzałożyciel orkiestry (1948-1984)
– Druh Sedlaczek Marian (1984-1998)
Od 1998 roku obowiązki kapelmistrza zostały powierzone Druhowi Jarosławowi Mitorajowi. Od tego momentu gruntownie został zmieniony repertuar oraz wizerunek orkiestry, znacznie wzrósł poziom wyszkolenia muzyków. Orkiestra znacznie częściej koncertuje i bierze udział w licznych przeglądach i festiwalach zajmując coraz to wyższe miejsca. Z inicjatywy obecnego kapelmistrza została utworzona grupa taneczna uświetniająca występy orkiestry dętej. Obecnie funkcjonują dwie grupy taneczne starsza i młodsza. W 2006 roku z orkiestry odszedł nagle na zawsze zasłużony i najbardziej zaangażowany członek naszej orkiestry – Antoni Korzeniowski – człowiek który zajmował się wszystkimi sprawami organizacyjnymi oraz finansowymi orkiestry. Był to wielki cios i próba przetrwania.
Stan osobowy orkiestry to:
46 muzyków grających w zespole
12-osobowa grupa taneczna
6 adeptów uczących się gry na instrumentach
20-osobowa grupa taneczna młodsza ucząca się sztuki tańca.
Kilka znaczących występów:
– udział w uroczystości powitania i pożegnania Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w 1999r.
– udział we wszystkich uroczystych koncertach urodzinowych naszego ojca Świętego na rynku w Wadowicach tj. w roku 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, oraz 2007
– udział w corocznych spotkaniach młodzieży ze szkół im. Jana Pawła II
– koncert w Czechach w zaprzyjaźnionej miejscowości (2004r.)
– oprawa muzyczna uroczystości dnia strażaka woj. Podkarpackiego z udziałem Premiera Rządu RP oraz władz naczelnych związku OSP RP
Udział oraz osiągnięcia w festiwalach i przeglądach orkiestr dętych:
– Festiwal Orkiestr „Echo Trombity” w Nowym Sączu - II miejsce (2000)
– XVI Ogólnopolski Festiwal Orkiestr OSP Połczyn Zdrój – nagroda oraz dyplom (2001)
– XXV Festiwal Orkiestr „Echo Trombity” w Nowym Sączu – wyróżnienie (2002)
– Regionalny Przegląd Orkiestr „Krynica 2002„ - I miejsce oraz nagroda Burmistrza Krynicy (2002)
– XVII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr w Warszawie – 7 miejsce orkiestra, 10 miejsce mażoretki oraz nagroda rzeczowa (2003)
– regionalny Przegląd Orkiestr w Ciechocinku – Kryształowa Buława, dyplom oraz nagroda rzeczowa (2004)
– Wojewódzki przegląd Orkiestr OSP „Polanka 2005” – IV miejsce, dyplom oraz nagroda rzeczowa, flet Yamaha (2005)
– Festiwal „O Liść Platana” w Andrychowie – II miejsce i kwalifikacja do Festiwalu „Echo Trombity” w Nowym Sączu (2005)
– XVIII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych – Krynica 2005 – wyróżnienie orkiestry przez Prezesa Zarządu Głównego – Waldemara Pawlaka oraz nagroda rzeczowa w postaci umundurowania.
– Wojewódzki Przegląd Orkiestr OSP w Chełmku – III miejsce, dyplom oraz nagroda rzeczowa –klarnet firmy Yamaha. (2006)
– XIX Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych – Krynica Zdrój (2007)
– Festiwal „Echo Trombity” w Nowym Sączu – I miejsce w grupie orkiestr OSP (2007)
Orkiestra z Łącka
Orkiestra Dęta Ogniska Muzycznego im. Tadeusza Moryto powstała w 1946 roku w oddalonym o 2 km od Łącka Czerńcu, przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Założycielem orkiestry był Tadeusz Moryto, ówczesny działacz kultury i organista w kościele parafialnym w Łącku.
W 1957 roku orkiestra przeniosła swoją siedzibę do Łącka, gdzie działa do chwili obecnej, pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas koncertów prezentuje się w pięknych strojach regionalnych "górali białych".
W swoim repertuarze orkiestra posiada utwory z muzyki regionalnej i poważnej, utwory patriotyczne, religijne, rozrywkowe, standardy muzyki jazzowej, oraz muzykę marszową.
Uczestniczy w wielu koncertach w Polsce i za granicą, uświetnia wszystkie uroczystości regionalne, państwowe, kościelne. W 1997 roku dokonano nagrania utworów orkiestry na płytę CD pt.: „Hej, tam...”. W czasie pielgrzymki Ojca Św. do Polski w 1998 roku orkiestra uświetniła uroczystość kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu, a rok później orkiestra koncertowała dla Papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie.
W roku 2002 nagrano materiał i wydano drugą płytę CD pt.: „Śwarno muzycka”. W roku 2003 orkiestra koncertowała w Stanach Zjednoczonych oraz na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Od roku 1988 do chwili obecnej orkiestrą dyryguje dr mjr Stanisław Strączek, pod jego batutą orkiestra osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny i należy do najlepszych amatorskich orkiestr Małopolski.
Kalendarium ważnych sukcesów i występów orkiestry:
Od roku 1992 do 2002 zajmuje I miejsce na Wojewódzkim Konkursie Orkiestr Dętych „Echo Trąbity”. W 2002 roku zarząd orkiestry postanowił dać możliwość rywalizacji innym orkiestrom i wszelkie występy orkiestry będą pozakonkursowe.
W 1996 roku orkiestra w połączeniu z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Górnej była na uroczystościach w Częstochowie.
Rok 1997 był rokiem jubileuszu 50 - lecia orkiestry, z tej to okazji została nagrana płyta „Hej tam wczoraj…”.
W 1998 roku orkiestra brała udział w uroczystościach kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Jesienią przyszłego roku orkiestra odbyła pielgrzymkę do Rzymu.
W 2001 roku zaczęto gromadzić materiał i przygotowywać się do nagrania drugiej płyty.
I tak oto w 2002 roku została wydana kolejna płyta „Śwarno muzycka” składająca się z utworów muzyki regionalnej, poważnej, a także rozrywkowej.
W roku 2003 orkiestra koncertowała na terenach Stanów Zjednoczonych. Dała tam liczne koncerty dla polonii amerykańskiej w Chicago i Ohio.
W tym samym roku tuż po Bożym Narodzeniu orkiestra uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych na Lazurowym Wybrzeżu w Menton we Francji.
W 2004 roku orkiestra koncertowała w Petrovanach na Słowacji. W tym samym roku była też na koncertach na Węgrzech.
Wiosną 2005 roku orkiestra ponownie uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych tym razem w Hiszpanii. Jesienią tego samego roku orkiestra kolejny raz pojechała koncertować Ojcu Świętemu. Odwiedziła go sześć miesięcy przed śmiercią.
W maju 2006 roku orkiestra koncertowała na Węgrzech, w lipcu na Słowacji i w Estonii - miastach Talin i Mariamma.
8 czerwca 2007r. nagrała trzecią płytę pt.: - „Zagroj mi muzycko”.
15-17 czerwca 2007r. na XXX Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu orkiestra otrzymuje nagrodę Grand Prix Festiwalu
W lipcu grupa obchodzi swój jubileusz 60-lecia działalności, natomiast w sierpniu koncertuje w Estonii w ramach II Festiwalu Folklorystycznego.
Należy też dodać, iż oprócz wyżej wymienionych występów orkiestra cały czas koncertowała na terenie kraju.