Przypomnijmy, że finał konkursu odbył się w czerwcu br. w Miasteczku Galicyjskim. Wystąpiły 33 orkiestry wyłonione w powiatowych eliminacjach. Komisja Artystyczna pracowała w następującym składzie: płk Franciszek Suwała (Gdańsk), kpt. Tadeusz Dobrowolski (Przemyśl), kpt. Stefan Żuk (Nowy Sącz), dr Waldemar Groń (Łącko) i Stanisław Migacz (MCK SOKÓŁ - Nowy Sącz). Grand Prix 39.Festiwalu ECHO TROMBITY 2016 zdobyła Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Świątniki Górne.
Sobotni koncert zgromadził niemal komplet publiczności. Do Nowego Sącza przybyli kierownicy i członkowie wielu zespołów. Puchary i dyplomy laureatom wręczyli: wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, proboszcz parafii św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz, płk Franciszek Suwała oraz dyrektorzy MCK SOKÓŁ: Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus. Gratulacje złożył członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Jak co roku swoją nagrodę za najlepszą prezentację i grę w marszu przekazał kpt. Stefan Żuk - buława trafiła do Orkiestry z Siedlisk Tuchowskich.
Instrumentami obdarowali laureatów sponsorzy: Walerian Kurek - sądecki sklep „Dęciak” oraz właściciel sklepu muzycznego Ada-Music z Czechowic-Dziedzic. Były to m.in. „nagrody za wyraźny postęp w osiąganiu poziomu artystycznego oraz za systematyczną i dającą również efekty wychowawcze pracę z młodzieżą”, a wręczono je przedstawicielom Gminno-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Brunar, Orkiestry Dętej OSP z Siemiechowa oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Nowego Targu.
- To już 39. Festiwal Echo Trombity – mówi dyrektor Antoni Malczak. – Początki były bardzo skromne, umiejętności muzyków – także. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. W Małopolsce działa mnóstwo świetnych zespołów. Kierują nimi doskonale wykształceni dyrygenci, m.in. sporo grupa kapelmistrzów, którzy uzyskali szlify w czterech edycjach naszego studium. Właśnie rozpoczęłą edukację piąta już grupa. Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Za rok będziemy świętować wielki jubileusz – czterdziestolecia tego konkursu. Już dzisiaj zapraszamy do rywalizacji.
*******
Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich powstała w 2009 roku z inicjatywy obecnego proboszcza ks. Jana Wieciecha. Od początku istnienia zespół prowadzi Bogdan Stefan - były kapelmistrz Orkiestry Sanktuaryjnej w Tuchowie, który wraz z grupą muzyków podjął się uczyć dzieci i młodzież gry na instrumentach. Równolegle więc z próbami orkiestry, rozpoczęła działalność parafialna szkoła muzyczna. Obecnie orkiestra to około 45-osobowa, wielopokoleniowa grupa muzyków. Ich działalność opiera się przede wszystkim na oprawie świąt kościelnych, lecz ze względu na różnorodność repertuaru, orkiestra bardzo często zapraszana jest do udziału w uroczystościach państwowych oraz do koncertów rozrywkowych na terenie gminy i powiatu. W ubiegłym roku zespół był współorganizatorem i uczestnikiem międzyorkiestralnych warsztatów muzycznych w dworku mistrza Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od 2011 roku Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich regularnie bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ryglicach, corocznie zdobywając pierwsze miejsca i nominacje do udziału w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu, którego również jest wielokrotnym laureatem. W roku 2016 komisja 39. edycji Festiwalu oceniła, że była to najlepsza orkiestra w kategorii grup parafialnych. Mimo tylu wyróżnień, dla członków orkiestry najważniejsza jest jednak pasja, dzięki której mają szansę zwiększać wrażliwość muzyczną odbiorców i rozwijać talenty młodych muzyków.