26 czerwca (czwartek), godz. 19.15
RÓŻNE MUZYCZNE ŚWIATY
Marek SMOCZYŃSKI – organy (Polska)
Andrzej RZYMKOWSKI – saksofon (Polska)
Marek SMOCZYŃSKI - urodzony w Warszawie. Student czwartego roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, w klasie prof. Józefa Serafina oraz dra Jarosława Wróblewskiego.
Obecnie, uczestnik międzynarodowego programu wymiany studentów - pobiera nauki w klasie prof. Arvida Gasta w Musik Hochschüle w Lubece (Niemcy). Laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Organowego "Hindemith Karg-Elert Reger", Kraków 2013.
|
Fot. Michał Sokołowski |
Andrzej RZYMKOWSKI - absolwent (dyplom z wyróżnieniem) krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu Lesława Lica. Kontynuował studia instrumentalne u Güntera Priesnera w Norymberdze.
Obecnie, doktor habilitowany w Katedrze Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu, gdzie prowadzi klasę saksofonu, a w roku akademickim 2012/2013 został mianowany Kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych Blaszanych krakowskiej Akademii Muzycznej.
Wykładowca kursów mistrzowskich w kraju i za granicą oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów saksofonowych.
7 lipca (poniedziałek), godz. 19.15
MUZYKA OBRAZUJĄCA
Misty SCHAFFERT – organy (Niemcy)
Burchard ENGELKE – organy (Niemcy)
Misty SCHAFFERT - urodzona w USA. Naukę gry na fortepianie zaczęła w wieku 6 lat, a już 4 lata później miała swój pierwszy publiczny występ. W tym samym roku rozpoczęła naukę gry na organach, i w wieku 13 lat otrzymała pierwszą posadę organistki w Seattle.
Absolwentka dwóch kierunków: fortepianu i organów, na Uniwersytecie Muzycznym im. Roosevelta w Chicago. Po studiach objęła posadę Dyrektora Muzycznego przy Old St. Mary’s Church oraz pianistki w Lincoln Opera w Chicago.
Obecnie, organistka w kościele św. Michała w Darmstadt i pianistka jednego z największych chórów Darmstadt-Arheilgen w Niemczech. Zwyciężczyni wielu konkursów dla obu instrumentów.
Burkhard ENGELKE - absolwent Wyższej Uczelni Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie w zakresie muzyki kościelnej, a tekże Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Scenicznej w Bremie. Studiował - również w Bremie, na Akademii Muzyki Dawnej - dwa kierunki: prowadzenie zespołu muzycznego u prof. dr Manfred Cordes oraz grę na organach u prof. dr Harald Vogel.
Od 1996 roku pełni funkcję nadzorującego dyrektora muzycznego w Darmstadt oraz śpiewaka w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Darmstadt-Arheilgen. Praca artystyczna Burkharda Engelke bazuje na historycznej wiedzy, którą przekazuje poprzez praktyczne wykonywanie muzyki dawnej, wierząc, że takimi środkami wyrazu wzbudzi natchnienie i spełnienie wśród muzyków i widowni współczesnej.
17 lipca (czwartek), godz. 19.15
MUZYKA UDUCHOWIONA
Susi FERFOGLIA – organy (Włochy)
Zespół wokalny Flores Rosarum (Polska)
Susi FERFOGLIA - urodzona w Gorizii (Włochy). Ukończyła Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. G. Tartiniego w Trieście (Włochy) w klasie fortepianu prof. Eleny Plezzani. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Andrzeja Białko. Prowadzi klasę organów oraz zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej UP JPII w Krakowie. Dodatkowo prowadzi badania nad rękopisami średniowiecznymi, znajdującymi się w Archiwum Katedry Wawelskiej oraz w klasztorach żeńskich na terenie Małopolski.
Zespół wokalny FLORES ROSARUM (płatki róż) powstał z 2006 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi, a są to: Magdalena Grzonka, Maria Klich, Anita Pyrek i Katarzyna Wiwer.
29 lipca (wtorek), godz. 19.15
TRZYSTA LAT MUZYKI ORGANOWEJ
Gail ARCHER – organy (USA)
|
Fot. Buck Ennis |
Gail ARCHER - międzynarodowa artystka nominowana do nagrody Grammy, organistka, dyrygent chóralny oraz wykładowczyni. Wiosną 2010 roku, z okazji 325. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha, zagrała sześć koncertów w Nowym Jorku między innymi „Art of Fugue” w Centralnej Synagodze.
Jest pierwszą amerykańską kobietą, która zagrała wszystkie dzieła Oliviera Messiaena w stulecie urodzin kompozytora w 2008 roku. Jej repertuar obejmują tematy muzyczne od XVII do XXI wieku, a ważnym elementem i cechą wyróżniającą, jest zastosowanie w grze historycznych instrumentów z epoki romantyzmu oraz organów barokowych.
prowadzenie: Anna Woźniakowska
Koncerty odbyły się w Bazylice św. Małgorzaty
wstęp wolny
organizator:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
|
|
współorganizator:
patronat medialny: RTK, RDN Nowy Sącz, Sądeczanin, Radio Złote Przeboje, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska