- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, uwzględniając potrzeby orkiestr dętych działających na terenie nie tylko naszego województwa, podjęło decyzję zorganizowania kursu kwalifikacyjnego – informuje nas starszy instruktor z MCK, główny organizator studium Stanisław Migacz. - Część z dwustu działających orkiestr nie posiada profesjonalnie przygotowanych kapelmistrzów. Ogranicza to znacznie ich rozwój i utrudnia nabór nowych muzyków.
Przypomnijmy, że egzamin wstępny odbył się w 1 października 2010 r. Przyjętych zostało wówczas 35 osób. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wykładowców i słuchaczy dojeżdżających z 7 województw (podlaskie, mazowieckie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie) udało się zrealizować zamierzony program, często poszerzony o doświadczenia wykładowców jak i samych słuchaczy. SOKÓŁ zapewnił doskonałą bazę, która pozwoliła z powodzeniem zrealizować planowane zadania dydaktyczne. Ponadto wszyscy uczestnicy mogli brać udział w imprezach, koncertach i prezentacjach organizowanych w naszej placówce.
Zajęcia praktyczne prowadzili wybitni muzycy wojskowi min.: płk Franciszek Suwała - dyrygent orkiestr wojskowych, wieloletni komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, autor wielu ciekawych utworów na orkiestry dęte; płk Stanisław Latek - dyrygent orkiestr wojskowych, wykładowca Akademii Muzycznej w Warszawie, autor opracowań na orkiestry dęte; ppłk dr Stanisław Strączek - naczelnik i pierwszy dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu; kpt. Stefan Żuk - wieloletni tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w Nowym Sączu, zdobywca wielu nagród za układy musztry i szyków paradnych wojskowych orkiestr dętych.
Do końcowych sprawdzianów 29 przystąpiło. Na ustnym egzaminie trzeba było się wykazać wiedzą o muzyce, kulturze i pracy instruktora. Należało też przygotować pisemną pracę dyplomową, poświęconą instrumentacji utworu na orkiestrę dętą. Każdy przyszły dyrygent musiał też zademonstrować próbę i poprowadzić Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej. Musiał także wykonać musztrę, szyki paradne i ceremoniał oficjalny z orkiestrą złożona ze słuchaczy kursu.
*Dyrygenci, absolwenci studium AD 2012*
Warto przeczytać - Gazeta Krakowska
Fot. WŻ