Bon Kultury to program dofinansowania zajęć i wydarzeń kulturalnych, realizowany przez regionalne instytucje kultury z inicjatywy samorządu Województwa Małopolskiego.
Bon Kultury jednorazowo uprawnia do 75% zniżki na zajęcia edukacyjne realizowane w ramach projektu. Ze zniżki można będzie skorzystać do wyczerpania puli środków przeznaczonych na dofinansowanie Bonu Kultury w 2014 roku.
Dla grup zorganizowanych spoza terenu miasta Nowego Sącza przewidziano specjalną ofertę cenową - obniżenie kosztów zajęć.
W tym roku w ramach projektu BON KULTURY Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu proponuje trzy „wyprawy”:
Fot. Stanisław Rozpędzik, Archiwum Fundacji Nomina Rosae |
TRASA I - MODOWY WEHIKUŁ CZASU
Jeśli lubicie odkrywać sekrety przeszłości i poznawać zwyczaje dawnego życia. Jeśli chcecie się przekonać, jak żyło się setki lat temu, poczuć się jak Król Kazimierz Wielki, Królowa Jadwiga lub Zawisza Czarny… Serdecznie zapraszamy na niezwykłą podróż modowym wehikułem czasu, który zabierze was do tajemniczego średniowiecza!
Dzięki warsztatom, które wprowadzać będą w barwną historię mody, uczestnik będzie miał niepowtarzalną okazję do bezpośredniego spotkania z przeszłością. Celem zajęć jest bowiem za pomocą dawnych strojów i akcesoriów przybliżyć odbiorcom czasy średniowiecza, niezwykłej epoki obejmującej blisko tysiąc lat historii Polski. Obyczaje, kultura, sztuka są nierozerwalne z modą i jej społecznym i kulturotwórczym znaczeniem. Dlatego warsztaty pomyślane zostały jako podróż w unikatowych replikach ubiorów historycznych przez średniowieczne domostwa, zamki, komnaty, klasztory, uniwersytety i biblioteki od V do XV wieku.
Warsztaty przeprowadzone zostaną w formie interaktywnych zajęć edukacyjnych dla młodzieży oraz dzieci z opiekunami, na które złożą się:
• część wprowadzająca, w czasie której przedstawione zostaną fakty oraz znaczące postacie historyczne,
• część praktyczna, w trakcie której przedstawiona zostanie ikonografia, a także repliki ubiorów dawnych, które uczestnicy będą mogli przymierzyć,
• części warsztatowej, w ramach, której uczestnicy będą wykonywać indywidualne projekty ubiorów oraz tworzyć akcesoria i elementy strojów.
TRASA II - PORY ROKU U BABCI I DZIADKA - ZAKOŃCZONA
Powrót do korzeni... czyli PORY ROKU U BABCI I DZIADKA to wędrówka w krainę rękodzieła ludowego wzbogacona etnograficzną gawędą. W czasie wyprawy spotkamy twórców ludowych, dowiemy się jak wyglądały wielkanocne tradycje w regionie, czym nasze babcie zdobiły pisanki, z czego robiły palmy, czym bawiły się wiejskie dzieci, co to jest furtok, wrzutka i bacik.
Podczas zajęć miejscowi twórcy przekażą tradycyjne, typowe dla regionu sposoby i techniki wykonywania i zdobienia tradycyjnego rękodzieła ludowego.
W marcu i kwietniu przyjrzymy się wiosennym świętom, ozdobimy pisanki, zrobimy palmy wielkanocne.
W maju i czerwcu spojrzymy na dawne zabawki, spróbujemy zrobić podobne, stworzymy także dziecięce instrumenty.
Wędrówka w stronę współczesności, czyli wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie znajdziemy PRZEPIS NA WYSTAWĘ i spróbujemy z niego skorzystać. PRZEPIS NA WYSTAWĘ to opowieść o tym jak powstaje wystawa, wspomnienie kilku ekspozycji, które powstały zupełnie inaczej… i tworzenie własnej. W trakcie zajęć zapoznamy się z prezentacją ukazującą kilka typowych i kilka bardzo nietypowych wystaw sztuki współczesnej, samodzielnie stworzymy własną ekspozycję i wykonamy filcowy „notes kuratora”.
Ulotka - tutaj
Strona projektu: www.bonkultury.pl