Każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością i umiejętnością praktycznego zademonstrowania kroków następujących tańców: polki, walcerka, obyrtanego, zamiatanego i błasioka. Aby zachować pełną anonimowość studentów, każdemu egzaminowanemu przyporządkowano numer. Tak oto w iście sportowej atmosferze studenci poddali się ocenie znanemu i cenionemu regionaliście, muzykowi, człowiekowi o bogatym doświadczeniu i wielu zasługach dla regionu.
Edward Grucela był bowiem współzałożycielem (1965), a następnie przez 34 lata kierownikiem Zespołu Regionalnego i Kapeli DOLINA POPRADU w Piwnicznej-Zdroju (zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach krajowych
i międzynarodowych, jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga). Prowadził kółko muzyczne i zespół taneczny w Państwowym Domu Dziecka w Rytrze, stworzył i kierował zespołem tanecznym oraz kapelą ludową w Piwnicznej-Zdroju przy Kole Dramatycznym im. B. Barbackiego, był współorganizatorem Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. W 1982 roku założył Rodzinną Muzykę Grucelów z Piwnicznej-Zdroju, przekazując tym samym w sposób tradycyjny – z pokolenia na pokolenie – wartości kultury ludowej regionu. Ponadto jest budowniczym wielu instrumentów ludowych: trombit, skrzypiec, gęśli. Na swoim koncie posiada także kilka istotnych publikacji - opracowanie tematu „Zajęcia ludności”, scenariusza „Wesele piwniczańskie” do Monografii Piwnicznej z okazji 650-lecia miasta oraz artykułu na temat własnych dokonań w pracy społeczno-artystycznej i folklorystycznej w Biuletynie Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego. W swoim życiu podejmował różne wyzwania. Parał się również odtwarzaniem przedmiotów o historycznej wadze - wykonał model tratwy dla Muzeum w Piwnicznej dla upamiętnienia flisactwa jako ginącego zawodu. Jest też znanym rzeźbiarzem.
Przed takim oto znawcą kultury ludowej regionu górali rytersko-piwniczańskich przyszło uczestnikom Studium Folklorystycznego zdawać egzamin. Jak przystało na rezolutnych żaków, wszyscy, którzy podjęli trud zmierzenia się z folklorem tanecznym tego regionu, pozytywnie zdali egzamin. Nieco zmęczeni, ale usatysfakcjonowani - tak oto rozpoczęli pierwszą sesję egzaminacyjną.