Nadrzędnym celem tej imprezy, której organizatorami są: Limanowski Dom Kultury i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, jest ochrona bogactwa kultury ludowej regionu. Jury pracowało w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog), Michalina Wojtas (choreograf), dr Artur Czesak (dialektolog) i Benedykt Kafel (etnograf).
Na scenie Limanowskiego Domu Kultury odbywał się prawdziwy maraton koncertów. Komisja artystyczna oceniła aż 84 prezentacje, w których uczestniczyło… 648 osób. Wystąpiło: 13 zespołów regionalnych, w tym 7 dorosłych i 6 dziecięcych; 2 grupy obrzędowe; 18 muzyk, w tym 10 dorosłych, 6 młodzieżowych i 2 dziecięce; 8 instrumentalistów, w tym 6 dorosłych, 1 młodzieżowy i 1 dziecko; 14 śpiewaków solistów, w tym 8 dorosłych, 2 młodzieżowy, 4 dzieci; 11 grup śpiewaczych, w tym 7 dorosłych, 2 młodzieżowe i 2 dziecięce; 14 gawędziarzy, w tym 10 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci; 4 mistrzów z uczniami.
Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody” który odbędzie się w Łużnej w kwietniu 2013 r. jury zakwalifikowało zespół Jurkowianie. Przyszowianie wystąpią na Festiwalu TALIA–KORZENIE, który odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w dniach 29–30 listopada br.
„Komisja podkreśla duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Coroczna konieczność przygotowania nowego programu do występu, dopinguje przyszłych uczestników w dalszym pogłębianiu merytorycznej wiedzy oraz doskonaleniu techniki wykonawczej. Wszystko to powoduje, że ruch folklorystyczny na Ziemi Limanowskiej w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie nadal kontynuowana” – czytamy w protokole.
Niedzielny finał festiwalu, podsumowanie, wręczenie nagród, uświetnił koncert zespołu Góralsi.
*****
Jak co roku Limanowskiej Słazie towarzyszyło XXXII Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne. Tym razem głównym tematem był folklor Łemków. Do poprowadzenia zajęć zaproszono m.in.: prof. Bogumiłę Tarasiewicz-Ciesielską z Zielonej Góry (muzykologa, śpiewaczkę, pracownika naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego), Marię Brylak-Załuską z Nowego Sącza (etnografa), Jerzego Starzyńskiego – historyka i badacza kultury łemkowskiej, choreografa tańców łemkowskich, założyciela i prezesa Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca KYCZERA z Legnicy, Julię Dosznę (łemkowską pieśniarkę i poetkę). Bardzo ciekawy był wyjazd w Gorlickie. W Łosiu uczestnicy konferencji zapoznali się z tradycjami tamtejszych maziarzy, a w Szymbarku zwiedzili Skansen Wsi Podgórskiej. Duże wrażenie na uczestnikach seminarium zrobił film pt. "Dawna Sądecczyzna - Łemkowie" przygotowany przez sądeckie Muzeum Okręgowe. Podobał się też występ grupy Serencza z Gorlic.
Fot. WŻ