Uroczyste wręczenie tego lauru odbyło się we wtorek 26 bm. w Domu Ludowym w Bukowinie. Wyróżnienia zostały przyznane przez kapitułę dla Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryty z Łącka i Zespołu Regionalnego Nawojowiacy z Nawojowej. Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy, został udekorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - za krzewienie podhalańskiego regionalizmu, organizację licznych przeglądów i konkursów oraz promowanie i rozpowszechnianie folkloru górali podhalańskich.
Nagrody wręczył Jacek Krupa, członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in.: Jan Hamerski - członek Kapituły Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, Franciszek Bachleda-Księdzularz - przewodniczący Komisji ds. Budowy Marki Małopolski oraz Organizacji Imprez Sportowych o Zasięgu Międzynarodowym, Andrzej Skupień - wicestarosta tatrzański, wójt Stanisław Łukaszczyk. Z gratulacjami i życzeniami przybył też dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Antoni Malczak.
Ukoronowaniem uroczystości była prezentacja fragmentów sztuki teatralnej „Lykorz mimo włosnyj wóle” w wykonaniu bukowiańskiego teatru.
*****
Warto wiedzieć
Nagroda finansowa w wysokości 10 tys. złotych jest przyznawana corocznie za całokształt dokonań i zrealizowane wartościowe projekty kulturalne w Małopolsce. Celem i ideą nagrody jest wspieranie przez Województwo Małopolskie lokalnych grup twórców kreujących wartości artystyczne oparte na znajomości kultury lokalnej i tradycji regionalnej. To druga edycja nagrody, której patronem jest Władysław Orkan – powieściopisarz, poeta, dramaturg, publicysta, który był szczególnie zaangażowany w problemy społeczności lokalnych i wykazywał wyjątkową wrażliwość na sprawy polskiej wsi.
Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej powstał w 1923 r. z inicjatywy Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka liczy obecnie 75 członków, koncertowała w całej Europie, a działa od 1946 r. Zespół Regionalny Nawojowiacy kultywuje tradycje regionalne Lachów Sądeckich, nie tylko przez muzykę i taniec, ale przede wszystkim poprzez widowiska obyczajowe, za które był wielokrotnie nagradzany.
Źródło i fot. http://domludowy.pl, www.malopolskie.pl