VI Międzynarodowe Biennale Pasteli to najważniejsze wydarzenie projektu „Europejski Festiwal Pasteli, Małopolska – VI Międzynarodowe Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013”.
Wystawie pokonkursowej jak zawsze towarzyszy wiele emocji, niecierpliwego oczekiwania na ogłoszenie werdyktu Jury.
Każdorazowo i my jako organizatorzy oczekujemy z niepokojem, czy kolejna edycja konkursu utwierdzi nas w poczuciu konieczności kontynuowania wystaw pasteli, czy grono artystów pracujących w tej technice się powiększa dzięki naszym działaniom, czy może idea się wypaliła i należy zrezygnować lub znaleźć inną konwencję konkursu. W tym roku rzeczywistość przeszła nasze oczekiwania.
Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 425 artystów z 30 państw, którzy zgłosili ponad 1200 prac. Jest to absolutny rekord dotychczasowych wystaw. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim artystom, którzy zdecydowali się na udział w konkursie. Dla nas jako organizatorów jest to czytelny znak, że Biennale Pasteli ma przed sobą przyszłość.
Dzięki funduszom europejskim udało nam się zorganizować cykl niezwykle ciekawych wydarzeń, które dopełniły to pastelowe święto w Nowym Sączu. W kulturalnej stolicy Polski, Krakowie, zaprezentowaliśmy kolekcję współczesnego pastelu polskiego ze zbiorów Nowosądeckiego Muzeum Okręgowego. W Nowym Sączu odbył się dwutygodniowy plener dla malarzy pastelistów i fotografików z polski i zagranicy.
Z prac plenerowych została zorganizowana znakomita wystawa, która jest prezentowana w przestrzeni miasta Nowego Sącza. Przybliżyliśmy publiczności historię techniki pastelu oraz zadaliśmy ważne pytania dotyczące dalszych losów Biennale Pasteli podczas międzynarodowej debaty z udziałem wybitnych twórców i historyków sztuki. Ukazaliśmy małą, ale bardzo ważną część dokonań malarzy polskich z przełomu XIX i XX wieku na wystawie „Ślady na papierze, arcydzieła pasteli. Wyczółkowski, Wyspiański, Weiss, Witkacy” oraz zaprezentowaliśmy współczesne dokonania laureata Grand Prix V Międzynarodowego Biennale Pasteli – Marka Andały.
Krzysztof Kuliś - kurator
Ewa Rams – kurator, koordynator projektu