Uroczyste podsumowanie konkursu, w którym uczestniczyli projektanci i inwestorzy, odbyło się w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. Pamiątkowe statuetki oraz dyplomy wręczali inwestorom oraz projektantom: wiceprezydent Bożena Jawor, dyrektor Mirosław Trzupek, Stanisław Deńko oraz Józef Kantor, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Sąd konkursowy przyznał również wyróżnienie dla arch. Marka Smagi (pośmiertnie) za stworzenie prężnego biura projektów A4, które prowadząc działalność na terenie Nowego Sącza zaprojektowało i zrealizowało szereg znaczących inwestycji na terenie całego kraju i za granicą.
- Architektura rozumiana jako przestrzeń, która nas otacza, jest naszym wspólnym dobrem i wszystkim nam powinno zależeć żeby ta architektura była kształtowana w sposób szczególny, prawidłowy. Zadaniem inwestorów jak i urzędników jest dbałość o to, aby w tej przestrzeni się coraz lepiej żyło i mieszkało i aby ta przestrzeń była dla nas przyjazna. Stąd inicjatywa prezydenta Ryszarda Nowaka, aby wyłonić najlepsze wzorce w architekturze poprzez konkurs „Architektura Nowego Sącza pierwszej dekady XXI wieku” – mówił Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza.
- Do konkursu zgłoszono 32 obiekty, spośród których sąd konkursowy zakwalifikował 26 do ścisłej czołówki. Prace te prezentowały wysoki poziom rozwiązań architektonicznych i wykonawstwa. Zakres funkcjonalno-użytkowy i skala założeń przestrzennych zgłoszonych i branych pod uwagę przez sąd konkursowy obiektów, jest bardzo różna i wymagała podziału na kategorie, aby umożliwić porównywalność prac, tak w zakresie kryteriów jak i atrybutów poszczególnych projektów i ich realizacji. Obiekty oceniano w trzech kategoriach: budynki użyteczności publicznej, budynki o charakterze komercyjnym oraz zespoły i założenia urbanistyczne – podkreślił Stanisław Deńko, członek jury, reprezentujący krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Prace nagrodzone:
Miasteczko Galicyjskie, inwestor: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, projekt: Zygmunt Lewczuk, Jacek Najbar, Zenon Remi, Zenon Bartosz Remi. I etap: „JAR”; Sp. z o.o., II etap: Inwestbud s.c.
Nagroda Grand Prix za realizację zespołu urbanistyczno-architektonicznego zrealizowanego w przedziale lat 2000 r.- 2012 r. Przyznano ją za wyjątkowo trafne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne kontynuujące zasady tożsamości miejsca z Regionem oraz wykorzystanie bogactwa tradycyjnych form architektury dla kreowania kameralnego wnętrza przestrzeni publicznej i nastroju sprzyjającego poczuciu ładu i piękna.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ, inwestor: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, projekt: KKM KOZIEŃ Architekci s.c..
Nagroda za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w przedziale lat 2000 r. – 2012 r. Przyznano za najwyższej jakości rozwiązania funkcjonalno-estetyczne oraz za sposób wkomponowania obiektu w pejzaż otoczenia historycznego miasta Nowy Sącz. Obiekt wyraża w sposób czytelny treść kulturową, a szczególnie wysoki standard rozwiązań technicznych odzwierciedla aktualny poziom cywilizacyjnego rozwoju.
– Ten budynek poza bardzo współczesnym charakterem znakomicie został wkomponowany w przestrzeń. Skala jego rozbicia geometrycznego sprawiła, że jest on tłem dla architektury historycznej. To mistrzostwo podejścia do rozumienia miejsca i skali, a materiały użyte do realizacji i detale architektoniczne są najwyższej jakości – komentuje architekt Stanisław Deńko.
– Galeria to obiekt na wskroś współczesny, zarówno bryła jak i detale. Obiekt do którego się dostawialiśmy, czyli budynek Sokoła, jest obiektem wielowarstwowym kulturowo – uważa Marek Kozień, autor projektu.
Prace wyróżnione:
Budynek biurowy Fabryki Okien DAKO sp. z o.o., inwestor: Fabryka Okien DAKO sp. z o.o., projekt: MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy obiekt architektoniczny w przedziale lat 2000 r. - 2012.r. Przyznano za przestrzenne uformowanie bryły obiektu spójne w formie zewnętrznej z wnętrzem budynku. Wysoki standard projektu, zwłaszcza w wyborze materiałów wykończeniowych idzie w parze z dokładnym i rzetelnym wykonawstwem.
Salon Firmowy „Meble Bugajski”, inwestor: Firma Produkcyjno-Handlowa „BUGAJSKI”, projekt: Firma Projektowa „KWADRAT” Robert Kamirski.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy obiekt architektoniczny w przedziale lat 2000 r. – 2012 r. Przyznano za trafny kierunek poszukiwania formy obiektu wielkogabarytowego i właściwe wpisanie go w pejzaż miasta. Prostota formy architektonicznej, wysoka jakość użytych materiałów i unikanie zbędnych elementów dekoracyjnych są głównymi zaletami projektu.
Fot. Janusz Bobrek (sadeczanin.info), PG
Źródło: http://www.nowysacz.pl/, http://www.sadeczanin.info/