Orkiestra Dęta OSP GROBLA z Grobli
Orkiestra GROBLA wywodzi się z miejscowości położonej na skraju Puszczy Niepołomickiej, w gminie Drwinia, w powiecie bocheńskim. Zespół powstał z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w listopadzie 1935 roku. Tworzą go ludzie pochodzący z różnych miejscowości, pracujący, studenci, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz średnich. Średnia wieku wynosi 19 lat, a ponad połowę składu stanowią dziewczęta.
Działalność orkiestry to przede wszystkim koncerty, konkursy i festiwale na szczeblu wojewódzkim, międzywojewódzkim, ogólnopolskim oraz udział w życiu kulturalnym i religijnym wioski i gminy. W ciągu ostatnich 30 lat zespół uczestniczył w ponad stu konkursach i festiwalach, zajmując w nich czołowe miejsca. W br. GROBLA uzyskała I miejsce na XVII Wiśnickiej Paradzie Orkiestr Dętych w Nowym Wiśniczu, na której zakwalifikowała się do XXXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu, gdzie zdobyła drugą nagrodę w kategorii orkiestr OSP.
Zespół koncertował również za granicą, m.in. na Słowacji, w Czechach, Watykanie i Niemczech. W repertuarze grupa ma muzykę rozrywkową, klasyczną i filmową, marsze, hymny oraz pieśni religijne.
Nieprzerwanie od 41 lat funkcję kapelmistrza sprawuje Jerzy Ciaćko, a kierownikiem jest Maksymilian Szczygieł.
Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL z Andrychowa
Historia andrychowskiego zespołu sięga początku lat 20., kiedy to powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka. Piękną historię orkiestry przerwała II wojna światowa. Muzycy wznowili działalność dopiero w 1947 roku, dzięki zaangażowaniu dyrekcji i związków zawodowych Zakładów Bawełnianych, późniejszych Andrychowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Andropol SA. W latach 60. orkiestra dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie. Zespół liczył wówczas 110 członków.
W 1999 roku patronat nad muzykami przejęło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W roku 2003 orkiestra (pod dyrekcją Wojciecha Piątka) zajęła I miejsce podczas finału XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu.
W skład zespołu wchodzą głównie młodzi ludzie w wieku szkolnym i studenckim, którzy umiejętność gry na instrumentach nabyli w Szkółce Muzycznej prowadzonej przez kapelmistrza Łukasza Zaborowskiego. Jej poziom muzyczny stale wzrasta, czego dowodem są m.in. zwycięstwa na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w latach 2011 i 2012 oraz komplet nagród zdobytych na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu. Najcenniejszy laur (I miejsce) został wywalczony w roku 2014.
Podczas uroczystości, laureatom poszczególnych kategorii Festiwalu wręczone zostały nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy.
Sponsor Festiwalu: