Miłym akcentem festiwalu było wręczenie wysokich odznaczeń dla ludzi zajmujących się upowszechnianiem folkloru. Nagrodą specjalną przyznaną przez minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską został wyróżniony Marian Wójtowicz, pedagog, konferansjer, związany m.in. ze Świętem Dzieci Gór. Został też udekorowany Złotą Honorową Odznaką Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej, a na wniosek dyrekcji MCK SOKÓŁ, otrzymali: Maria Markiewicz z Porąbki, Halina Matykiewicz i Wiesław Cudek ze Szczyrzyca, Zdzisław Pajor z Laskowej, Stanisława Obrzut, Jacenty Musiał, Ewa Janik i Andrzej Giza z Limanowej.
Na scenie LDK zaprezentowało się wiele zespołów, instrumentalistów, tancerzy i śpiewaków z całego powiatu. Nadrzędnym celem tej imprezy od wielu lat jest ochrona bogactwa kultury ludowej regionu.
Tradycyjnie festiwalowi 34. Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne, którego organizatorem było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.
„Komisja podkreśla duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Coroczna konieczność przygotowania nowego programu do występu dopinguje przyszłych uczestników do dalszego pogłębiania merytorycznej wiedzy oraz doskonalenia techniki wykonawczej. Wszystko to powoduje, że ruch folklorystyczny na Ziemi Limanowskiej w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie kontynuowana” – czytamy w protokole.
Fot. Wiesław Żygłowicz
2014.11.06