Instytucja nosząca imię największego polskiego kompozytora działa od roku 1949. Wykształciła setki zdolnych artystów. Warto pamiętać, że uczęszczali do niej m.in. znakomici pianiści: Janusz Olejniczak i Mariola Cieniawa, popularna piosenkarka Majka Jeżowska, laureaci wielu międzynarodowych festiwali wokalnych i muzycznych, w tym także Konkursu im. Ady Sari. Cykl nauki w I stopniu (podstawowym) trwa 6 lat dla dzieci i 4 dla młodzieży. W II stopniu (średnim) 6 lat uczą się instrumentaliści, a 4 – wokaliści. W PSM w Nowym Sączu, w filiach w Krynicy-Zdroju i w Szalowej koło Gorlic wiedzę i umiejętności pod okiem ponad stu pracowników zdobywa 700 dziewcząt i chłopców.
Chlubą „Chopina” są: orkiestry symfoniczne, chóry i zespoły kameralne. Co roku podopieczni profesorów osiągają znakomite wyniki w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Często koncertują w Nowym Sączu. Od lat wielkim powodzeniem cieszy się wakacyjny Kurs Interpretacji Muzycznej, który prowadzi prof. Barbara Halska. Szkoła razem z Sądeckim Towarzystwem Muzycznym w Krynicy organizowała też Międzynarodowe Konkursy Gitarowe im. Czesława Droździewicza. Współpracuje z bliźniaczymi placówkami w Lorrach w Niemczech i Musikschule Vöcklabruck w Austrii.
W jubileuszowy wieczór w glorii chwały wielokrotnie wychodzili na środek sali im. Lucjana Lipińskiego dyrektor Józef Witold Buszek i jego zastępczyni Katarzyna Kierzkowska. Odbierali życzenia i upominki. Gratulacje złożyli m.in. wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor i przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński, radna wojewódzka Marta Mordarska i dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak.
W "Nocy Dźwięków" wystąpiło ok. 300 muzyków. Podczas koncertów, które odbywały się w kilku salach, można było posłuchać bardzo zróżnicowanej muzyki. Na początek zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją płk. Stanisława Strączka. Na pierwszym piętrze foyer otwarta została wystawa sadeckiego artysty Wacława Jagielskiego, który był jednym z prowadzących koncerty (wspólnie z Olgą Bolanowską). Później zagrała Mała Orkiestra Symfoniczna PSM I st. pod dyrekcją Marii Biel. W Klubie Sztuki wystąpiły kwartety saksofonowe Jana Rośka i Doroty Olech.
Wielkie brawa zebrał muzyczno-lekarski duet fortepianowy Barbara Mirek, dr Andrzej Przybyszowski. Orkiestra Kameralna PSM II st.
pod dyrekcją Stanisława Welanyka przypomniała przeboje muzyki filmowej. Gorąco został przyjęty Big Band i Chór Gospel PSM II st. pod dyrekcją Mateusza Bassary, a później – popis duetu: Katarzyna Hołyńska – flet i Aleksandra Majda – obój. Serca kilkuset widzów podbiła siedmioletnia flecistka Kinga Rola, której na klawesynie towarzyszyła Marzena Popławska. Interesujący był też koncert muzyki barokowej. Wystąpili: Karin Eidenberger – sopran, Josef Eidenberger – trąbka, Marzena Popławska – klawesyn i Zenon Łacny – wiolonczela. Finał był godny jubileuszu. Połączonymi orkiestrami PSM II st. i Musikschule Vöcklabruck dyrygowali Stanisław Welanyk i Alois Watzinger. Na pożegnanie – usłyszeliśmy słynny walc Johanna Straussa „Róże południa”.
Fot. PG