Fot. WŻ
Projekt Nasze Wiano dla Europy jest projektem cyklicznym, realizowanym nieprzerwanie od 2003 roku, obejmującym bardzo różne akcje o charakterze edukacyjno – kulturalnym. Wyjątkowym elementem projektu jest właśnie Biesiada Karpacka, która dzięki swoim dwunastu już edycjom zyskała uznanie nie tylko mieszkańców regionu, ale także gości reprezentujących wszystkie kraje karpackie. Impreza często określana jest mianem święta karpackich kultur, podczas którego wszyscy reprezentanci różnych regionów Karpat mogą czuć się równie ważni i docenieni. Zauważają też wtedy, że pomimo istniejących różnic są oni częścią jednego, większego kręgu kulturowego i, że w rzeczywistości łączy ich naprawdę wiele.
Połączenie atrakcji Miasteczka Galicyjskiego, z bogatą ofertą kulturalną Biesiady Karpackiej jest idealną propozycją na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Na scenie XIII Biesiady Karpackiej wystąpiły zespoły z kilku krajów karpackich. Wszyscy zaprezentowali swój rodzimy folklor. Gwiazdą imprezy był ukraiński zespół folkowy o nazwie HOVERLA. Dużym wydarzeniem był też występ zespołu folklorystycznego MLADOST ze Słowacji. Folklor w najczystszej możliwej postaci przedstawili PTOSZKOWIOKI z Ptaszkowej oraz zespół GÓRALE ŁĄCCY.
Nad Miasteczkiem Galicyjskim unosiły się zapachy kuchni narodowych, bo podczas XIII Biesiady Karpackiej można było skosztować oryginalnych i bardzo smacznych dań regionalnych. Była m.in. kuchnia Małopolska, prezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz węgierski gulasz. Karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawili swoje dzieła na wielkim kiermaszu. Była to więc okazja by zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki. Ciekawą atrakcją Biesiady, szczególnie dla młodszych uczestników, były warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane filcowe wianki oraz szmaciane zabawki, również można było zabrać ze sobą do domu. Dodatkowe atrakcje dla dzieci zapewnił niezawodny Cyrk Anime oraz kolorowy namiot naszych przyjaciół. Wszystkie, opisane wydarzenia działy się jednocześnie dając przybyłym gościom możliwość korzystania z nich w dowolnym, wygodnym dla nich momencie.
archiwum zespołu |
HOVERLA to polsko-ukraiński zespół folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.
archiwum zespołu |
Mimo, że Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny MLADOST działa w Bańskiej Bystrzycy, w swoim repertuarze posiada folklor całej Słowacji. Biorąc pod uwagę bogactwo, wyobraźnię i różnorodność gatunkową folkloru słowackiego, oferuje widzom niezwykle widowiskowy i barwny program. MLADOST jest zespołem bardzo aktywnym, odnoszącym znaczące sukcesy na różnorodnych przeglądach w kraju i za granicą. Jego profesjonalizm, a przy tym żywiołowość były już wielokrotnie doceniane.
archiwum zespołu |
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca GÓRALE ŁĄCCY powstał w 1932 roku. Był pierwszym regionalnym zespołem założonym na ziemi sądeckiej. Grupa prezentuje oryginalny folklor "górali białych". Dominującym kolorem w strojach tego regionu jest czerwień i biel. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa grająca na tradycyjnych instrumentach smyczkowych. W repertuarze tanecznym tego regionu są takie tańce jak polki, toniec, krakowiak, zbójnicki, obyrtany, krzesany, sztajerek. GÓRALE ŁĄCCY uświetniają zawsze Święto Kwitnącej Jabłoni oraz wiele innych uroczystości regionalnych i wojewódzkich. Występowali na terenie całego kraju i poza jego granicami.
archiwum zespołu |
Zespół Folklorystyczny PTOSZKOWIOKI działa od 2007 roku w dwóch grupach wiekowych, tj, uczniowie klas I-III i klas IV–VI. Prezentuje tańce i przyśpiewki sądeckie z towarzyszeniem kapeli sądeckiej. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany: młodsze dzieci wykonują typowe zabawy i pląsy taneczne wplecione w krótką inscenizację, natomiast starsza grupa prezentuje polki sądeckie. W 2014 roku zespół nagrał swoja pierwszą płytę. W styczniu 2015 roku wygrał Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Będzinie w swojej kategorii, z kolei w kwietniu 2015 uczestniczył w nagraniu programu pt. „Sól ziemi” dla TV Trwam. Tym samym zespół promował tradycje i zwyczaje regionu Ptaszkowej.