- Dwa dni tegorocznej zbiórki przyniosły kwotę 19.162,06 złotych – powiedział dziennikarce portalu sądeczanin.info Maciej Kurp, prezes Związku Sądeczan. – Taką sumę hojni ofiarodawcy wrzucili do puszek wolontariuszy. W imieniu organizatorów akcji chciałbym z całego serca podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w tegoroczną kwestę. Szczególnie darczyńcom, których, jak szacujem, było około trzech tysięcy. Podziękowania kierujemy również dla Urzędu Miasta w Nowym Sączu, drukarni Flexergis oraz wolontariuszy reprezentujących dziesięć sądeckich stowarzyszeń i organizacji społecznych. Wśród nich ogromnym zaangażowaniem wykazali się: Beata i Jakub Bulzakowie, Wiesław Wcześny i Janusz Kwiatkowski z rodziną. Dziękujemy także sądeckim mediom za ogromną życzliwość i wsparcie dla naszej akcji.
Tradycyjnie dla darczyńców organizatorzy przygotowali różne pamiątki. W przedsięwzięciu organizowanym już po raz piętnasty wzięli udział członkowie Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ i pracownicy MCK SOKÓŁ, podobnie jak reprezentanci kilku innych organizacji i instytucji (m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Klubu Inteligencji Katolickiej, Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwo Tatrzańskiego, Związku Sądeczan, Fundacji im. Jerzego Masiora w Nowym Sączu). Akcja jest prowadzona od roku 2001. Inspiracją do niej była kwesta zapoczątkowana wiele lat temu na warszawskich Powązkach przez Jerzego Waldorffa. Obecnie w większości polskich miast tego typu zbiórki są organizowane, m.in. w Krakowie, ale też po sąsiedzku - w Starym Sączu.
W ciągu 14 lat w Nowym Sączu do puszek zebrano ok. ok. 200 tys. zł (w roku 2014 – 24 tys.). Łącznie odnowiono już 86 dzieł sztuki kamieniarskiej. W br. kolejnych dziesięć nagrobków odzyskało blask. Renowacji dokonali fachowcy z Pracowni Plastycznej i Konserwatorskiej ARStec z Nowego Sącza, pod kierunkiem Józefa Steca, znanego artysty plastyka i konserwatora zabytków.
Fot. PG