Komisja przyznało statuetkę ZŁOTYCH KADRÓW dla najlepszego filmu pełnometrażowego dziełu: SZCZĘŚCIE SPRZYJA ODWAŻNYM (reżyseria Norbert Fechner, Niemcy 2016) „Za życiową historię, prawdziwych bohaterów z którymi widz może się identyfikować oraz poruszający temat dotyczący problemów imigrantów”. Taki sam laur dla najlepszego filmu krótkometrażowego otrzymał: WILCZEK LUPI I BARANEK BOBEK (reżyseria Aleksandra Chrapowicka, Polska 2016) „Za niebanalne poczucie humoru, barwny świat przedstawiony i ważny przekaz mówiący o wartości przyjaźni”. Wyróżniono filmy: O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI z serii BAŚNIE I BAJKI POLSKIE (reżyseria Robert Turło, Polska 2016) “Za wiarygodnie przedstawionych bohaterów i pouczającą treść ukazującą wartość wzajemnego wspierania się mimo wad i niedoskonałości oraz szacunek dla ludzi i zwierząt” oraz film ŁAPA (reżyseria Robert-Adrian Pejo, Węgry 2015) „Za trzymającą w napięciu fabułę i uniwersalną treść filmu pokazującą, że w życiu warto podążać za marzeniami”. Nagrodę festiwalowej publiczności, statuetkę ZŁOTEJ STONOGI, otrzymał film, APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK z serii BAŚNIE I BAJKI POLSKIE (reżyseria Joanna Jasińska–Koronkiewicz, Polska 2016).
Przypomnijmy, że festiwal trwał od 26 do 30 września. Dla widzów ekipa kinowa pod wodzą Marty Witek przygotowała moc atrakcji. Młodych gości – jak zawsze – przez filmowe podróże prowadzili ciocia Basia i wujek Gustaw Stonoga (Barbara i Aleksander Porzuckowie) oraz pięknie przebrani wolontariusze z „Długosza”. Były więc projekcje, można było zobaczyć wystawę fotogramów ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy DZIECI AMAZONII. WCZORAJ. DZIŚ. JUTRO, uczestniczyć w pracach na planie filmowym i wcielić się m.in. w bohaterów filmu W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA.
Warsztaty pt. „Poznaj tajniki animacji klasycznej” prowadzili – jak zawsze wspaniale - ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie: Eugeniusz Gordziejuk i Kamil Niesłony. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Gimnazjum Akademickiego i Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza, którzy pod okiem wybitnych fachowców przygotowali film. Zostały zorganizowane etnowarsztaty oraz pokaz multimedialny pod kierunkiem Anny Maciąg, spotkanie z reżyserem Aleksandrą Chrapowicką i warsztaty tańca afrykańskiego, które poprowadziła Aneta Szlacheta.
Fot. KIWI STUDIO
26 września (poniedziałek) fot. Kiwi Studio
29 września (czwartek) fot. PG
30 września (piątek) fot. Kiwi Studio