Podczas konferencji prasowej dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak przypomniał, że nasza galeria działa już od sześciu lat. Bohaterem pierwszej ekspozycji w roku 2010 był wywodzący się z Nowego Sącza Władysław Hasior. Kolejni kierownicy programowi (Karolina Klimek, dr Łukasz Białkowski, Anna Smolak) nadawali organizowanym przez siebie prezentacjom własne autorskie pomysły, zapraszali różnych kuratorów i artystów.
Andrzej Szarek, utożsamiany od wielu lat z Nowosądecką Mała Galerią, miał u nas swoją wystawę na przełomie roku 2014 i 2015. Później wziął udział w ciekawej debacie na temat odbioru sztuki współczesnej, a następnie we współpracy z MCK SOKÓŁ pokazał swoje prace w Kluż (Cluj) w Rumunii. Jest człowiekiem o uznanym dorobku, ma ogromne doświadczenie.
Przypomniała o tym dyrektor BWA SOKÓŁ Liliana Olech: - Bardzo się cieszę, że podjęliśmy taką decyzję. Zrodziła się ona w ciągu kilku miesięcy. Myśl taka w mojej głowie wykiełkowała, kiedy byliśmy w zeszłym roku w Kluż, gdzie organizowaliśmy wystawę z uwagi na fakt, że Małopolska i Kluż to regiony partnerskie. Wystawę prac prof. Andrzeja Szarka i prac małopolskiej kolekcji sztuki współczesnej z Tarnowa realizowaliśmy w Muzeum Sztuki w Kluż. Od tamtego momentu jestem pewna, że nie ma w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie większego autorytetu w dziedzinie sztuki wizualnych niż prof. Andrzej Szarek. Stąd nasza propozycja. Z góry się cieszę na tę współpracę. Trudne warunki realizacji wspomnianej wystawy wiele mi powiedziały o nim jako artyście i człowieku. I takiej współpracy bym sobie życzyła na co dzień.
Liliana Olech podkreśliła, że galeria jest młoda i cały czas się rozwija, w czym też jest zasługa poprzednich kierowników programowych. Cały czas trwa poszukiwanie właściwego kierunku działania. Obecnie będzie stawiać na lokalność, na twórców związanych z Sądecczyzną. Fakt, że Andrzej Szarek będzie związany z dwie galeriami nie jest mankamentem, ale szansą dla obu instytucji. Możliwości współpracy są bowiem duże.
Andrzej Szarek: - Czuję się tutaj bardzo dobrze, jak u siebie. Znamy się od wielu lat i w jakimś stopniu się przyjaźnimy. Nie będzie tutaj rewolucji, że przyjechał ktoś skądś i będzie to wielką tajemnicą. Państwo mnie znacie, żadnych tajemnic tutaj nie ma i nie będzie. Dziękuję panu dyrektorowi Antoniemu Malczakowi, pani dyrektor Lilianie Olech i pani Ewie Rams za zaufanie, które niełatwo jest zdobyć. Galeria BWA SOKÓŁ to galeria sztuki, a więc jest to galeria bardzo odległa od tych wszystkich galerii, które powstały niedawno w Nowym Sączu i na całym świecie. One też mają w nazwie galeria, ale zajmują się czymś zupełnie innym. Nimi rządzi rynek, a galerią sztuki rządzi talent. Te piękne przestrzenie, które od kilku lat funkcjonują, będą nadal w sztuce wspaniale funkcjonowały.
Założenia Andrzeja Szarka są proste: najważniejszy jest talent artysty. Do tego dochodzą umiejętności i emocje. To będzie decydowało o doborze twórców, którzy będę prezentowali swoje dzieła.
Szef Rady Programowej przedstawił wstępny plan działalności BWA SOKÓŁ na rok 2017:
12 stycznia – 26 lutego – Cultus Terra (wystawa zbiorowa);
3 marca – 17 kwietnia – Jerzy Fober – rzeźba;
21 kwietnia – 4 czerwca – SuperSam (wystawa zbiorowa);
9 czerwca – 23 lipca – Homo Prostitutis (wystawa zbiorowa);
28 lipca – 10 września - Absolwent (wystawa indywidualna);
15 września – 29 października – Maria Malczewska – malarstwo;
10 listopada – 31 grudnia – projekt MKiDN opracowany przez Małgorzatę Miśkowiec – Antonisz. Interpretacje (Julian Antonisz, Robert Kuśmirowski);
Wystawa w Kluż (w ramach współpracy Regionów: Małopolska i Kluż), Jerzy Fober – rzeźba i Ireneusz Bęc – malarstwo – proponowany termin czerwiec – lipiec;
Planowane wystąpienie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie VII Międzynarodowego Biennale Pasteli (projekt dwuletni 2017-2018).
****
Andrzej Szarek - urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „...kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000-2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Fot. PG
Wystawa Andrzeja Szarka