Fot. PG
Koncert charytatywny
NADPOPRADZKIE SERCA
13 listopada, godz. 16.00
MCK SOKÓŁ, sala. im. L. Lipińskiego
Spotkajmy się jesienią…
Zróbmy coś dla przyszłości w imię przeszłości!
Tak jak to czyni kierownik zespołu DOLINA POPRADU.
Teraz gdy potrzebuje wsparcia
zjednoczmy się w działaniach dla Jego przyszłości.
Wykonawcy:
Kapela PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca NISKOWIOKI z Niskowej
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
Koło Gospodyń Wiejskich MANIOWY z Maniów
Zespół Regionalny BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PODEGRODZIE z Podegrodzia
Kapela MUZYKA KARPAT rodziny Boguckich
Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE z Mystkowa
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca DOLINA POPRADU z Piwnicznej Zdroju
Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej
Zespół Regionany ŚWARNI ŁOJCE z Sadku Kostrzy
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PIĄTKOWIOKI z Piątkowej
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca GÓRALE ŁĄCCY z Łącka
Krzysztof Ryndak
Absolwenci III STUDIUM FOLKLORYSTYCZNEGO
oraz
Zespół HOLEVIATERS
Koncertowi towarzyszyła degustacja potraw regionalnych.
Dariuszowi Rzeźnikowi można również pomóc wpłacając środki na konto Fundacji Na Ratunek
85 8805 0009 0047 9314 2000 0030 z dopiskiem POMOC DLA DARKA

Zespół pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach folklorystycznych. W ostatnich latach Regionalny Zespól DOLINA POPRADU odniósł duże sukcesy, które w znacznym stopniu są zasługą Dariusza RZEŹNIKA: w 2014 r. otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana a w roku 2015 r. kolejną złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Na uznanie zasługuje nie tylko działalność oraz sukcesy odniesione przez zespół pod kierownictwem DARIUSZA RZEŹNIKA, ale jego wielka pasja i zaangażowanie w odtwarzanie i ocalanie folkloru górali nadpopradzkich. Od kilku lat trudni się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. To dzięki jego pasji i pracy Zespół nadal poszerza swój repertuar włączając do programu kolejne, dawne zwyczaje i obrzędy oraz zapomniane dzisiaj przyśpiewki i melodie.
Dariusz RZEŹNIK odnosi także sukcesy jako instrumentalista. Nauczył się grać i wprowadził do kapeli heligonkę, tradycyjny instrument wyparty obecnie przez akordeon. Współpracuje z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ jako konsultant, wykładowca na kursach i seminariach dla instruktorów zespołów regionalnych. Jest doskonałym pedagogiem, potrafiącym w umiejętny sposób przekazać i zaszczepić w młodych ludziach szacunek do tradycji własnego regionu. Dzięki jego zaangażowaniu, niezwykłej atmosferze, którą potrafi stworzyć, do Zespołu wstępują kolejne pokolenia Piwniczan.
Inicjator założenia oraz prezes Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.
HOLEVIATERS – polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych sobie gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw. Założycielami grupy HOLEVIATERS są Anna Malacina-Karpiel (wokalistka zespołu) oraz Krzysztof Czech (skrzypek). Grupa powstała w 2013 roku.
Organizatorzy:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca DOLINA POPRADU
Fundacja NA RATUNEK