Pomysł przypomnienia współczesnym rodakom tego dzieła wyszedł od dyrektora MCK SOKÓŁ Antoniego Malczaka. Wsparł go w tym pochodzący z Sądecczyzny historyk literatury, znawca twórczości Orkana, prof. dr hab. Bolesław Faron, który napisał przedmowę i przygotował biogram pisarza. Dołączył też do „Wskazań” korelujące z ich treścią przemówienie pt. ”O przyszłość Podhala”, wygłoszone w roku 2013 na III Zjeździe Podhalan w Czarnym Potoku.
Kwestie tożsamości narodowej, regionalizmu, małych ojczyzn po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej stają się jeszcze bardziej istotne. Przynależność do wspólnoty niesie wiele korzyści, zwłaszcza cywilizacyjnych, ale również niebezpieczeństwa unifikacji. Myślę więc, że słowa Władysława Orkana wypowiedziane do młodych w Czarnym Dunajcu prawie sto lat temu nie straciły na aktualności. Toteż na moim biurku od lat znajduje się już pożółkła karteczka, a na niej fragmenty Wskazań do synów Podhala: „Jeżeli będziesz profesorem – bądź wychowawcą. W najważniejszym tego słowa znaczeniu. Kochaj młodzież jak własne dzieci.[…] A cieszyłby się Bóg i Święci Podhala, gdybyś został rolnikiem – wiedzącym – gdybyś osiadł z wiedzą nabytą wśród swoich. […] Ze wsią swoją rodzinną żyj – i daj jej co najlepsze. Wróć braciom, coś wiedzą zdobył. Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodzinną ziemią, choćbyś na końcu świata się znalazł. [...] A przede wszystkim: miej charakter!”
Prof. Bolesław Faron
Kiedy zostałem w 1980 r. dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, te WSKAZANIA wytyczyły mi główny kierunek pracy i określiły program działalności instytucji. WSKAZANIA Władysława Orkana inspirowały mnie do wielu przedsięwzięć w dziedzinie kultury tradycyjnej.Będąc pod ich wielkim wrażeniem, starałem się popularyzować treść WSKAZAŃ. W roku 1985, w indeksach słuchaczy pierwszej edycji trzyletniego Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów regionalnych, umieszczony został zamiast tekstu ślubowania fragment WSKAZAŃ. Dzisiaj, kiedy zalewa nas z mediów papka kulturowa, kiedy młodzież bezkrytycznie chłonie bezwartościowe wzory kulturowych zachowań, kiedy grozi nam „niwelacyjna cywilizacja”, a „zbarbaryzowanie … zalewa wszystkie dziedziny życia, nie omijając i sztuki”, jakże bezcenne są treści WSKAZAŃ z ich wielkim ładunkiem miłości do tradycyjnej kultury swojej małej ojczyzny, do rodzinnej ziemi.
Antoni Malczak
„Wskazania” można kupić w kasie MCK SOKÓŁ. Cena – 10 zł.