- Pani Bronisława dożyła w szczęściu pięknego wieku – podkreśla dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krzysztof Bodziony. – Praktycznie do końca była w dobrej formie. Jeszcze kilka tygodni temu była u nas na jednym ze spotkań. Zawsze można była na Nią liczyć, w każdej sytuacji. Z krótkimi przerwami związana była z zespołem Podegrodzie przez osiemdziesiąt lat, służąc mu jak można najlepiej.
Była wspaniała gawędziarką, znakomicie opowiadała o Podegrodziu. Miała ogromną wiedzę na temat lachowskiej kultury, gwary, tańców, pieśni, strojów, obyczajów i chętnie się nią dzieliła z młodszymi miłośnikami folkloru, z uczniami i studentami. Występowała w zespole, przygotowywała programy, pisała scenariusze, służyła radą, brała udział w licznych festiwalach, konkursach i koncertach. Chętnie zasiadała na widowni Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE, które co roku w styczniu bywają się w Podegrodziu. Często pomagała dziennikarzom, którzy przygotowywali publikacje, materiały dźwiękowe i filmowe. Zawsze potrafiła dla nich znaleźć czas.
Bywała także u nas w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. W marcu 2013 r. uczestniczyła w spotkaniu z cyklu „Tradycja przez Pokolenia”, kiedy to u nas prezentowała się gmina Podegrodzie. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale w tym przypadku to powiedzenie nie ma sensu. Bronisława Zimowska już za życia była legenda Podegrodzia i Sądecczyzny, chodzącą encyklopedią swojej miejscowości i regionu. To jedna z ostatnich takich wspaniałych postaci. Ci, którzy mieli okazję Ją poznać, mówią, że przy tym odznaczała się wielką pracowitością, skromnością, serdecznością i życzliwością wobec bliźnich.
„Wielki talent artystyczny, umiłowanie do regionu i kultury ludowej wyniesione z domu rodzinnego uczyniły z niej prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat autentycznej kultury lachowskiej. Od 1937 roku, z niewielkimi przerwami związana jest z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Podegrodzie" będąc jego tancerką. Pomaga również w tworzeniu programów artystycznych grupy. Była konsultantem zespołów folklorystycznych "Lachy" i "Sądeczoki". Uczyła tańca lachowskiego zespoły polonijne, które uczestniczyły w festiwalach w Rzeszowie. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i Sądeckim Parkiem Etnograficznym, w którym organizuje wystawy i pokazy, m.in. dla Międzynarodowej Konferencji Etnograficznej Specjalistów ds. Tradycyjnego Pożywienia. Swoją wiedzę wielokrotnie przekazywała widzom i słuchaczom polskiego radia i telewizji oraz uczniom i studentom etnografii. Była współtwórcą i głównym konsultantem dokumentalnego filmu TVP o tradycyjnym zwyczaju lachowskim "Wiązowiny". Jest autorką wielu scenariuszy do przedstawień ludowych, które były wystawiane pod jej kierownictwem. Prowadziła grupy teatralne i taneczne w Gminnym Ośrodku Kultury i Szkole Rolniczej w Podegrodziu. Jej pełna pasji praca w znaczący sposób przyczynia się do podtrzymywania pięknej tradycji lachowskiej.
(źródło:www.gok-podegrodzie.net)
Bronisława Zimowska - z domu (z „chołpy”) Bodziony, ur. w 1922 roku w Podegrodziu. Przed wojną ukończyła szkołę powszechną, a po wojnie kurs przedszkolanek w Rabce i kurs reżyserski w Krakowie (przez jakiś czas przebywała również w Warszawie). Od 1937 roku należy do zespołu pieśni i tańca „Podegrodzie”. Była konsultantem zespołów folklorystycznych „Lachy” i „Sądeczoki”. Współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i Sądeckim Parkiem Etnograficznym. Występowała niejednokrotnie w środkach masowego przekazu, upowszechniając wiedzę o kulturze lachowskiej. Jest autorką wielu scenariuszy do przedstawień ludowych wystawianych pod jej kierunkiem i wybitną znawczynią folkloru Lachów Sądeckich.
(źródło: www.gwarypolskie.uw.edu.pl)
Fot. PG, www.gok-podegrodzie.net