W nastrój przedstawienia wprowadziła publiczność nieszablonowo Pani dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Powiązała bowiem genezę przedstawienia, które powstawało na początku I wojny światowej, ze wspólną dla Węgrów i Polaków z Galicji walką w tej wojnie, która Polsce przyniosła w efekcie niepodległość.
Z wdzięcznością przyjęliśmy od Pani Konsul prezent w postaci tego koncertu, który został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz węgierskiego Komitetu Obchodów Stulecia I Wojny Światowej.
Publiczność doceniła umiejętności muzyków Kwintetu Operetki Narodowej w Budapeszcie, głosy, talent aktorski i taneczny solistów. Spontaniczne reakcje widowni na perypetie głównych bohaterów operetki zbudowały radosny nastrój. I w takim właśnie nastroju zakończyliśmy V Dni Węgierskie w Nowym Sączu.
KSIĘŻNICZKA CZARDASZA - koncert
Koncert w stulecie premiery operetki Imre Kálmána w wykonaniu Solistów oraz Kwintetu Instrumentalnego Operetki Narodowej w Budapeszcie.
Imre Kálmán skomponował „Księżniczkę czardasza” w 1914 roku i – mimo wybuchu wojny i śmierci brata – udało mu się stworzyć znakomite dzieło, jedną z najlepiej znanych operetek wszechczasów. Premiera odbyła się 17 listopada 1915 r. w Wiedniu. Od tej pory operetka Kálmána regularnie pojawia się w repertuarze teatrów muzycznych Europy i świata. Jaki jest sekret jej popularności? Otóż – wedle wszelkich prawideł gatunku – jest to znakomicie skomponowany koktajl chwytliwych, lekkich melodii, miłosnej intrygi i humoru.
Aby uczcić stulecie urodzin „Księżniczki” Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier wraz z Instytutem Balassiego i Operetką Narodową w Budapeszcie przygotowali koncert, który miał prezentować najwspanialsze fragmenty operetki. Projekt spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności w Wiedniu, Brukseli, Moskwie, Londynie i … Delhi, gdzie nigdy wcześniej operetka nie była wystawiana. Zachęceni tym sukcesem artyści postanowili kontynuować tournée. I tak się składa, że dzięki Konsulatowi Generalnemu Węgier w Krakowie oraz Instytutowi Węgierskiemu nowosądecka publiczność będzie miała szansę oklaskiwać evergreeny z „Księżniczki czardasza” dokładnie sto lat i jeden dzień po… warszawskiej premierze tej operetki, która miała miejsce 4 kwietnia 1917 r.