W kościele pw. św. Kazimierza zabrzmiały utwory Jana Sebastiana Bacha, Maksa Regera, Feliksa Mendelssohna i Roberta Fuchsa. Z krótkim recitalem organowym wystąpił Michał Białko. Wieczór wypełniły też kompozycje wokalno-instrumentalne Bacha. Muzyków poprowadził Marek Toporowski.
Dziś była przerwa w przesłuchaniach, bo artyści zakwalifikowani do finału mieli dzień na próby z orkiestrą. Przedstawiciele jury (na czele z przewodniczącą Małgorzata Walewską) oraz organizatorzy (dyrektorzy: Antoni Malczak i Liliana Olech) odwiedzili Stary Sącz, rodzinne miasto patronki konkursu. Przed domem artystki, pod pamiątkową tablicą, złożyli kwiaty. Towarzyszył im burmistrz Jacek Lelek. W Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Adzie Sari, o wielkiej śpiewaczce i rodzinie Szayerów opowiadał prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, zarazem kustosz tej placówki Andrzej Długosz. Później gospodarz miasta i gminy zawiózł gości na Wolę Krogulecką koło Barcic, gdzie znajduje się wspaniała wieża widokowa, z której podziwiali panoramę Beskidu Sądeckiego.
Emocje związane z XVII Konkursem Sztuki Wokalnej im. Ady Sari jutro (w piątek) będą ogromne. Bowiem o godz. 18 w Małopolskim Centrum Kultury rozpocznie się konkursowy finał. Młodzi artyści z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej będą wykonywali po dwie operowe arie wybrane przez siebie z listy obowiązkowej. W nocy jury ogłosi nazwiska laureatów. W sobotę o godz. 19 końcowa gala, wręczenie nagród i ostatnie w tej edycji „Ady Sari” występy najlepszych wokalistów.
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe festiwalu
Fot. Piotr Droździk,Wiesław Żygłowicz
MCK SOKÓŁ