Podczas koncertu zostały przedstawione efekty całorocznej pracy uczestników projektu. Na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ zaprezentował się Dziecięcy Zespół Regionalny RYTRZOKI z Rytra. Wystąpili również przyjaciele RYTRZOKÓW: Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁE PIWNICOKI z Piwnicznej-Zdroju, kapela SZUMIĄCA WODA z Rytra, Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju oraz Kapela Góralska HOWERNA z Piwnicznej-Zdroju. W trakcie wieczoru została uroczyście przekazana pierwsza płyta RYTRZOKÓW, wydana w ramach Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego. Z życzeniami, gratulacjami i dobrym słowem przybyli m.in.: wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i gospodarz MCK SOKÓŁ Antoni Malczak. Przedstawiciele gminy Rytro, na czele z wójtem Władysławem Wnętrzakiem, serdecznie podziękowali wielu osobom, które wsparły ich w realizcji tego przedsięwzięcia. Galę poprowadzili:Elżbieta Nowicka, Paweł Gawlak i Grzegorz Tokarczyk.
Fot. PG
Ryterska Akademia Muzyki i Tańca to projekt zgłoszony i realizowany przez Urząd Gminy Rytro oraz Szkołę Podstawową im. Stefana Pawlika w Rytrze. Organizacja Ryterskiej Akademii Muzyki i Tańca miała być w założeniu zalążkiem powstania bogatej oferty kulturalnej Gminy Rytro. Celem projektu było stworzenie warunków do rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży, w szczególności poprzez kształcenie i rozwijanie kompetencji, ożywienie i przybliżenie młodemu pokoleniu etnograficznego dziedzictwa przodków, podniesienie wrażliwości i świadomości w obszarze dziedzictwa kulturowego.
W zajęciach Ryterskiej Akademii Muzyki i Tańca wzięło udział 65 uczestników. Prowadzone były cotygodniowe zajęcia, podczas których dzieci i młodzież uczyła się charakterystycznych dla regionu Górali Nadpopradzkich tańców oraz śpiewu. Akademia obejmowała także naukę gry na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach oraz basach. Uczestnicy projektu brali udział w wyjazdowych warsztatach z zakresu etnografii, muzyki i tańca, m.in. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W ramach projektu zostały zakupione tradycyjne stroje oraz instrumenty.
Nad zamkiem ryterskiego rycerza, gór klepsydra czas dawny odmierza,
Ryterskie dzieci i młodzież obyczaj nad czasem przenoszą
i mistrzów w folklorze regionu o nauki na akademii proszą,
Po srebrnej Popradowej fali płyną zapomniane nuty górali.
Na halach, hen pod Radziejową rozbrzmiewa dawnej mowy slowo.
Pieśni niesionych echem od Makowicy, nawet halny wiatr nie zliczy.
Żadne dyle nie wytrzymają kierpców, które tańcować kochają.
Od Obłazów po Życzanów niesie się piosneczka,
wyśpiewuje cudnym głosem ryterska dzieweczka.
Wanda Łomnicka-Dulak