Nowe festiwale muzyczne i kulturalne, książkomaty, zawody sportowe, warsztaty dla seniorów, zajęcia językowe, budowa chodnika, zakup sprzętu medycznego czy sadzonek drzew – w propozycjach zgłoszonych do II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego aż roi się od ciekawych i potrzebnych pomysłów.
- Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że drzemią w nich niewyczerpane pokłady kreatywności. Wiele ze zgłoszonych pomysłów to zupełnie nowe inicjatywy, które z pewnością wzbogacą ofertę kulturalną czy sportową różnych zakątków naszego regionu. Są też propozycje, które świadczą o pilnych potrzebach i inwestycjach danej społeczności. Małopolanie mają więc w czym wybierać – warto zagłosować! Tym bardziej, że w tym roku zdecydowaliśmy się powiększyć pulę pieniędzy przeznaczonych na finansowanie zadań z BO Małopolska. Teraz to aż 8 mln zł – zachęca Grzegorz Lipiec, który w zarządzie województwa zajmuje się m.in. kwestią budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Wśród jakich zadań będą wybierać mieszkańcy? Najwięcej w II edycji BO Małopolska jest projektów prospołecznych (40), edukacyjnych (36), kulturalnych (34) i sportowych (24). Mniej jest z kolei inicjatyw turystycznych (12), ekologicznych (6) i innych (8). Pełna lista jest dostępna poniżej.
Już wiadomo, że największy wybór będą mieć mieszkańcy subregionu tarnowskiego (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i m. Tarnów) – gdzie w sumie zakwalifikowały się 32 projekty, z czego najwięcej jest prospołecznych (12). Na drugim miejscu jest Sądecczyzna (pow. limanowski, nowosądecki, gorlicki i m. N. Sącz) z pulą 29 zadań – tu prym wiodą inicjatywy kulturalne (11). Z samego miasta Kraków zakwalifikowało się 28 projektów (najwięcej – bo 7 – prospołecznych), z Małopolski Zachodniej (pow. chrzanowski, olkuski, oświęcimski) – 27, w tym 9 edukacyjnych i 8 prospołecznych. Mieszkańcy Podhala (pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) będą oddawać głos na jeden z 23 projektów (m.in. 5 prospołecznych), a Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego (pow. krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki) - z 21 projektów, w tym 7 edukacyjnych i 6 sportowych.
Jak głosować w II edycji?
Zadania są już sprawdzone pod kątem merytorycznym przez urzędników i zatwierdzone przez zarząd województwa – teraz wszystko w rękach mieszkańców. Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października.
W II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Małopolski regionu będą mogli oddać tylko jeden głos, wybierając spośród wszystkich zadań małych (czyli o zasięgu całego powiatu) i dużych (o zasięgu subregionu). Ważna uwaga – głosować można tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka.
Tak, jak w I edycji – głosować będzie można przez internet (
na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w 15 lokalizacjach na terenie całej Małopolski m. in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświecimiu czy Nowym Targu), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).
Wykaz punktów, w których można oddać głos
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego:
- Kraków, ul. Basztowa 22
- Kraków, ul. Racławicka 56
- Kraków, os. Teatralne 4a
- Kraków, ul. Wielicka 72
Agendy Zamiejscowe UMWM:
- Tarnów, al. Solidarności 5-9
- Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52
- Nowy Targ, al. 1000-lecia 35
- Oświęcim, ul. Jędrzeja Śniadeckiego 21
Urzędy:
- Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25
- Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1
- Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51
- Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9
- Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13
- Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2
- Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23