W spotkaniu w Perle Południa, które odbyło się bezpośrednio po zakończeniu III Kongresu Kultury Regionów, uczestniczyła grupa 50 badaczy, rekrutujących się głównie spośród słuchaczy i absolwentów Studium Folklorystycznego przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Każdy z nich otrzymał specjalny „zestaw badacza”, zawierający materiały promocyjne i kwestionariusze. Na temat nowego przedsięwzięcia mówił dyrektor Antoni Malczak, który dodał, że w najbliższych latach MCK SOKÓŁ będzie realizowal aż trzy duże projekty dotyczące kultury ludowej: „Małopolska Źródłem Tradycji”, „Małopolska Szkoła Tradycji” oraz utworzenie Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej w Zespole Parkowo-Dworskim w Dąbrowej. Otrzymały one wsparcie z funduszy Unii Europejskiej.
Benedykt Kafel przypomniał wieloletnie badania terenowe prowadzone pod auspicjami Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i MCK SOKÓŁ, które zaowocowały ogromną ilością zebranych i zarchiwizowanych materiałów.
- Państwo jesteście kontynuatorami tej akcji – podkreślił znany sądecki etnograf, juror wielu konkursów i przeglądów.
Swój „kwadrans” mieli też opiekunowie naukowi poszczególnych tematów: prof. dr hab. Józef Kąś (gwara), dr hab. Stanisław Węglarz (etnografia), dr hab. Tomasz Nowak (taniec), dr Bożena Lewandowska (muzyka), Maria Danuta Cetera (etnografia: zwyczaje i obrzędy rodzinne), Urszula Gieroń (etnografia: zwyczaje i obrzędy doroczne).
Szczegółowo omówili oni przygotowane kwestionariusze. Przekazali wiele cennych praktycznych uwag na temat doboru rozmówców w terenie, sposobu przeprowadzania wywiadów, gromadzenia dokumentacji. Akcja będzie miała miejsce na obszarze 17 regionów etnograficznych. Obejmie 3 pogranicza i 6 dziedzin. Łącznie planuje się zgromadzenie aż 600 obszernych, wywiadów, czyli każda osoba ma ich zebrać dwanaście.
*****
Warto wiedzieć
NOWA AKCJA ZBIERANIA FOLKLORU
Projekt jest nawiązaniem do Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, która odbywała się w latach 1950-1954 na terenie całego kraju. Po ponad połowie wieku zostaną przeprowadzone badania terenowe, mające na celu dokumentację i archiwizację aktualnego stanu zachowania tradycyjnej kultury ludowej na terenie całej Małopolski.
Grupa 50 badaczy terenowych (m.in. absolwentów czterech edycji Studium Folklorystycznego) wyruszy w teren. Opracowane przez specjalistów kwestionariusze z zakresu etnografii, etnomuzykologii, dialektologii i choreografii pomogą dogłębnie i fachowo przebadać dany region. Wyniki tych badań (transkrypcje, nagrania audio i wideo, fotografie) zostaną poddane ocenie merytorycznej specjalistów z danej dziedziny. Zgromadzony materiał zostanie zarchiwizowany i zdigitalizowany w zbiorach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowy Sączu. Posłuży on jako pomoc merytoryczna w działaniach dotyczących promocji dziedzictwa niematerialnego prowadzonych w ramach projektu.
Monika Kurzeja
Dział Animacji i Dziedzictwa Kulturowego
Fot. PG