17 listopada 2017, godz. 19.00
KONCERT
Tomáš Kočko & Orchestr
sala im. Romana Sichrawy
Pieśniarz Tomáš Kočko dał poznać się szerszej publiczności, gdy wystąpił z recitalem łączącym muzykę i utwory poety piszącego w gwarze beskidzkich górali - Ladislava Nezdařila. Spopularyzował, a wielu pokazał po raz pierwszy, twórczość beskidzkiego barda, który swoje dzieło poświęcił rodzinnym górom i mieszkańcom tego regionu – zarówno tym zwykłym, jak i tym nieco bardziej znanym. Pieśni oparte o teksty Ladislava Nezdařila tworzą podstawową część repertuaru Kočki, który już od kilku lat gra we własnej formacji Tomáš Kočko & ORCHESTR.
Drugą znaczącą częścią repertuaru grupy jest jej oryginalna twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne wersje tradycyjnych pieśni Moraw.
Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Tomáš Kočko & ORCHESTR występowali na wielu znaczących festiwalach world music, festiwalach folkowych, rockowych i muzyki alternatywnej w Czechach i poza granicami kraju (Viljandi Pärimusmuuusika festival, EBU - European Broadcasting Union, Nowa Tradycja, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Le village européen des nouvelles musiques traditionnelles, Ethnosfera).
Fot. PG
ŚWIAT WEDŁUG HŘEBEJKA
Przegląd współczesnego kina czeskiego
sala im. Zofii Rysiówny
W programie przewidziano znakomite dzieła kinematografii czeskiej ostatnich lat.
15 listopada, godz. 19.00
NAUCZYCIELKA
Czechy/Słowacja 2016, 102’, dramat
reżyseria: Jan Hřebejk
Wczesne lata 80. w Czechosłowacji. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców. Stawiane są zarzuty przeciwko miłej, empatycznej nauczycielce pani Drazdìchovej. Oskarża się ją o wykorzystywanie uczniów do manipulowania rodzicami. W ten sposób miała sobie ponoć zapewniać darmową pomoc w pracach domowych, naprawy sprzętów czy nawet romans. Czy ktokolwiek z rodziców sprzeciwi się oskarżeniom dyrektora? Czy zmowa milczenia pogrąży nauczycielkę?
16 listopada, godz. 19.00
PO ŚLUBIE
Czechy/Słowacja 2013, 98’, dramat
reżyseria: Jan Hřebejk
Małe, czeskie miasteczko wypełnia się dźwiękiem dzwonów kościelnych. Tereza ma na sobie piękną, białą suknię. Radim w dobrze skrojonym garniturze wygląda jak książę z bajki. Lato jest w pełni. Wszystko zapowiada, że młodą parę czeka najszczęśliwszy dzień w życiu. Wreszcie mają to z głowy – wzdycha siostra panny młodej. W odpowiedzi słyszy jednak: Przecież dopiero teraz się zacznie. Wraz z tymi słowami w słoneczny dzień wkrada się cień. W relacjach między bohaterami długo oczekiwanej ceremonii zaczyna kiełkować niepokój. Ziarno niepewności zasiewa dziwny, ubrany na czarno mężczyzna, który najpierw pojawia się w kościele, a potem jedzie za weselnym korowodem do domu na wsi. Jest obcym, którego ewidentnie należy się bać. Nikt go nie zna. Pan młody twierdzi, że go nie pamięta, choć tajemniczy Jan Benda utrzymuje, że jest jego szkolnym kolegą. Niechęć otoczenia nie odwodzi niechcianego gościa od wspólnego ucztowania i beztroskiej zabawy z dziećmi. Jego uporczywa obecność sprawia jednak, że weselna atmosfera napina się jak struna, która nie chce pęknąć. Wszystko się zmienia, kiedy panna młoda odkrywa prezent, jakim osobliwy mężczyzna postanowił obdarować ją i jej męża. Czy otwiera wówczas puszkę Pandory? Czy nowa droga życia państwa młodych, zamiast różami, będzie usłana nieszczęściami?
Wprowadzenie - Karol Szafraniec (filmoznawca)