Podczas czterech spotkań (3 spotkania w listopadzie i 1 w grudniu) animatorzy kultury ludowej wysłuchali wykładu nt. PRZENOSIN - ostatniej części WESELA, popartego dokumentacją fotograficzno - filmową MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz eksponatami zgromadzonymi w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, a także uczestniczyli w panelu dyskusyjnym WIANO WCZORAJ, A DZIŚ... . SKRZYNIA WIANNA - jej znaczenie i symbolika w obrzędzie przejścia.
Wykłady seminaryjne zostały wzbogacone o warsztaty rękodzielnicze, na których uczestnicy zaznajomili się z prawidłową techniką wykonawczą poszczególnych elementów wyprawy ślubnej oraz wykorzystania tradycyjnych wzorów i motywów w zdobnictwie przedmiotów użytkowych co pozwoliło uczestnikom warsztatów samodzielnie wykonać poszczególne elementy tj. zazdrostki, makatki, serwety czy firany. Na zakończenie seminarium wszyscy uczestnicy (pod kierunkiem specjalisty etnografa p. Marii CETERY) wspólne sporządzili scenariusz z przebiegu całości Wesela (tj. I cz. „Zmówin, Zrękowin”, cz. II „Obrzędu weselnego, jako Obrzędu Przejścia” i III cz. „Przenosin”). W wielobarwnej oprawie atrybutów weselnych i radosnej atmosferze odbyło się zakończenie seminarium wieńczące tematykę WESELA, podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne zaświadczenia. Zajęcia seminaryjne oraz warsztaty rękodzielnicze poprowadziła p. Maria CETERA – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wspólnie z Beatą Rompałą – folklorystą z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.
Jednocześnie uprzejmie informujemy animatorów kultury ludowej, instruktorów i kierowników zespołów regionalnych Ziemi Tarnowskiej, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r. zostało zaplanowane kolejne seminarium metodyczne pn. ZWYCZAJE I OBRZĘDY RODZINNE, którego tematem przewodnim będą - NARODZINY - "Dzień narodzin wróżbą na przyszłość" - CHRZEST jako obrzęd inicjacji. Serdecznie zapraszamy!