W piątek, 28 września br., po południu, na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozległa się „Karpacka pieśń trombity”. Na tych instrumentach i na rogu, podobnie jak osiem dekad wcześniej, zagrali: góral z Istebnej Józef Broda i przedstawiciele społeczności Hucułów z Iwanofrankowska na Ukrainie: Jurij Tafijczuk, Jarosław Lesiuk i Wasyl Stefluk. Rozległa się też wspólna pieśń. Wspomogła ich kapela zespołu Jakubkowianie z Łososiny Dolnej. I popłynęła ta wspaniała muzyka przez Kotlinę Sądecką, gdzieś daleko, w karpackie góry i doliny…
Uroczystego otwarcia zjazdu dokonali: prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak, który przypomniał tradycje przedwojennych Zjazdów Góralskich i Świąt Gór, w tym tego, które odbyło się w Nowym Sączu w roku 1938 i odbiło się szerokim echem w ówczesnej prasie.
– Inauguracja Święta Gór w Nowym Sączu miała miejsce na dziedzińcu zamku królewskiego Jagiellonów - przypomniał Antoni Malczak. - Dzisiaj nie mamy zamku. Dlatego tę scenę odtworzyliśmy na dziedzińcu sądeckiej sokolni, obiektu również bardzo mocno wpisanego w historię naszego miasta i regionu.
Poseł Jan Duda odczytał specjalny list skierowany do uczestników spotkania przez ministra rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który obiecał wsparcie dla ludzi gospodarujących w górach. Jakby w odpowiedzi na to Andrzej Gąsienica-Makowski (były poseł, niegdyś też starosta tatrzański i działacz ZG Związku Podhalan) przeczytał rezolucję przyjętą przez uczestników zjazdu, w sprawie konieczności przygotowania rządowego projektu pomocy dla hodowli owiec, pasterstwa i rolnictwa na terenach górskich.
A potem w sali im. Lucjana Lipińskiego gawędę na temat architektury pasterskich szałasów w Karpatach gwarą wygłosił zakopiańczyk Jan Karpiel-Bułecka – znany i ceniony architekt, znakomity muzyk i pieśniarz ludowy, znawca i miłośników folkloru góralskiego. Była to – bogato ilustrowana zdjęciami i grafiką - opowieść o szałasach i kolibach (kolybach) najróżniejszej konstrukcji oraz o ludziach, którzy je wznosili, by dawały schronienie pasterzom i owcom.
Wieczór w SOKOLE zwieńczył spektakl zatytułowany „Dusza Karpat”, muzyczna i poetycka opowieść o niezwykłych górach, które zamieszkuje wiele narodów, mających odrębną historię, kulturę, ale których jednak tak wiele łączyło i wciąż łączy, zwłaszcza przywiązanie do tradycji. Widowisko, oparte na tekstach ks. prof.Józefa Tischnera i ludowych pieśniach, przygotowali dr Stanisława Trebunia-Staszel i Krzysztof Trebunia-Tutka, wraz z góralskim zespołem Młode Podhale. Dobitnie zabrzmiały odtworzone ze starych nagrań słowa Księdza Dobrodzieja (związanego ze Starym Sączem i Podhalem)m.in. na temat mądrości i głupoty, miłości, duszy, dobroci i nienawiści, zachęcające do szukania zgody i porozumienia między ludźmi.
Dodajmy, że przed południem odbył się „prolog” zjazdu. W Wojkowej niedaleko Muszyny, tuż przy granicy ze Słowacją, w bacówce spotkało się kilkudziesięciu gazdów, którzy zajmują się hodowlą i wypasem owiec, wytwarzają wspaniałe sery. Tam też zapłonęła watra. Gości oprowadzał po swoich włościach gospodarz Włodzimierz Oleksy (przed laty burmistrz Muszyny). Później bacowie przyjechali do Rytra, gdzie spotkali się w Perle Południa, którą obrali uczestnicy spotkania na swój gościniec. Tam też późnym wieczorem uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej biesiadzie.
Z okazji IV Zjazdu została przygotowana wystawa fotograficzna, obrazująca przedwojenne spotkania Ludzi Gór. Można ją oglądać na dziedzińcu MCK SOKÓŁ.
Inauguracja w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ
Rozpalenie watry w Rytrze
***
Dzisiaj i jutro kolejne dwa dni IV Zjazdu Karpackiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny. Zapraszamy.
SOBOTA, 29 WRZEŚNIA
12:00
|
Miasteczko twórców i smaków Małopolski i Karpat
Występy zespołów regionalnych
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
|
12:30
|
II Forum Samorządów Karpackich – Kapitał naturalny Karpat szansą rozwoju regionu
Ratusz, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
|
17:30
|
Korowód Karpacki
Rondo im. gen. Franciszka Gągora (Trzy Korony) – Rynek w Nowym Sączu
|
18:00
|
Koncert galowy – Wirtuozi Karpat
Trebunie Tutki, Wałasi oraz występy karpackich zespołów regionalnych
Rynek w Nowym Sączu.
|
NIEDZIELA, 30 WRZEŚNIA
11:00
|
Msza święta w oprawie regionalnej
Ołtarz Papieski w Starym Sączu
|
12:30
|
Koncert finałowy. Przekazanie laski pasterskiej
Występy zespołów regionalnych
Scena obok Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu.
|