Laureatami dwóch równorzędnych pierwszych miejsc zostały zespoły LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej oraz ZIELONY JAWOR z Krempach. Drugą nagrodą podzieli się: OTFINOWIANIE z Otfinowa, JURKOWIANIE z Jurkowa oraz GWOŹDZIEC z Gwoźdźca. Na trzecim miejscu znalazły się: KORONKA z Bobowej i LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej. Ponadto jury przyznało wyróżnienie NAWOJOWIAKOM Z Nawojowej.
Triumfatorami w kategorii grup obrzędowych okazały się grupy z Pisarzowej i Lubnia – zdobywcy drugich miejsc. Trzecie nagrody przypadły w udziale KGW z Makowicy i Marcinkowic a wyróżnienie - KGW z Klęczan. Komisja doceniła także zdolności aktorskie pojedynczych wykonawców, nagradzając dyplomem i upominkiem Marię Górską z Pisarzowej, Józefa Klimasa z Lubnia, Jerzego Skrabę z Marcinkowic, Rozalię Latko z Klęczan oraz Janusza Cierlika z Gwoźdźca.
Jak informuje Jadwiga Adamczyk z MCK SOKÓŁ, Komisja artystyczna w swoim protokole podkreśliła wysoki i wyrównany poziom merytoryczno-artystyczny uczestniczących zespołów. W tym roku sala łużniańskiego ośrodka kultury wypełniona była po brzegi pomimo deszczowej aury, jaka w sobotę i niedzielę towarzyszyła przeglądowi.
Wprawdzie nikt nie wywiózł z Łużnej Złotej Różdżki, ale różnorodność tematów, wysoki poziom prezentacji i wspaniała atmosfera towarzysząca konkursowi, sprawiły, że zgromadzona w tym roku liczna publiczność opuszczała mury gościnnego ośrodka kultury z wypiekami i uśmiechem na twarzach. Widzowie mogli być świadkami tradycyjnego wesela, zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, zapustów, a także różnorodnych obyczajowych scenek nawiązujących do codziennego życia dawnej wsi polskiej.
Jednym słowem: wspaniała lekcja folkloru zwłaszcza dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Szalowej, które pod opieką swoich wychowawców z zainteresowaniem przyglądały się temu widowisku.
Fot. WŻ