Pierwszy etap festiwalu, czyli eliminacje powiatowe, został przeprowadzony od marca do maja br. w 13 miejscowościach Małopolski. W trakcie przeglądów zaprezentowało się 139 grup, liczących prawie 4000 uczestników. Do finału w Nowym Sączu zakwalifikowało się 19 zespołów oraz laureaci XXVII Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabnie. Ideą tych spotkań jest pokazanie dorobku dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych do lat 16, pracujących w szkołach podstawowych, gimnazjach, ogniskach pracy pozaszkolnej i ośrodkach kultury. Od początku BAJDURKOWI towarzyszy idea teatru jako najbardziej atrakcyjnej formy estetycznego wychowania dzieci i młodzieży. Teatru, który - odkrywając urodę i tajemnicę słowa oraz siłę scenicznej iluzji - uczy wrażliwości, pracy w zespole, otwartości na drugiego człowieka, pomaga w odkrywaniu własnych talentów, w przełamywaniu barier, przedstawia dobro i piękno, wychowuje i bawi.
- Z pełnym zaangażowaniem bierzemy udział w takich festiwalach, bo to ciekawe przedsięwzięcia. Jeśli ktoś z nas chciałby w przyszłości realizować się artystycznie, jest to dla niego cenne doświadczenie - mówi Ola Kwiek (6 kl. Zespół Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie).
Dla uczestników - pomiędzy spektaklami - organizatorzy przygotowali zabawę w teatr oraz konkursy. Wszyscy otrzymali nagrody. Żywiołowe spotkanie perfekcyjnie prowadzili (tradycyjnie) niezawodni Barbara i Aleksander Porzucek. Poziom festiwalu był wysoki.
Jerzy Hojda, członek komisji artystycznej, podkreśla: - Jestem zadowolony, że za każdym razem mamy co wybierać, co oglądać. Cieszmy się, że duch pracy z dziećmi nadal istnieje w narodzie. Młodych ludzi mamy zdolnych, cieszmy się z tego i miejmy nadzieję, że nie wpadną w niepowołane ręce i będą szlifować swoje talenty. My, jako jurorzy, bardziej niż ocenianiem, służymy instruktorom fachową radą i pomocą.
Dziecko żyje teraźniejszością. Dobra bajka, spektakl teatralny nie bagatelizuje niczego, każdy temat traktuje poważnie. Baśnie i bajki to doskonały, jasno i prosto skonstruowany przewodnik wprowadzający dziecko w świat dojrzały, wyjaśniający jego uczucia, uczący zasad moralnych. Każde przedstawienie skierowane do najmłodszych można przełożyć na język psychologii i dostrzec jego wagę w rozwoju dziecka. Bajki uczą zdrowego optymizmu, zapewniając, że choć teraz jesteś bezsilny wobec groźnego świata, lecz w końcu zwyciężysz - pod warunkiem, że wybierzesz jasną stronę życia.
Infantylizm, niedojrzałość i wyjątkowa nierealność? Patrząc oczami dorosłego może tak, ale za to ile szczerości, autentycznej radości i intuicyjnej mądrości płynie z morału bajki - można ocenić po latach.
Komunikat Komisji Artystycznej
Relacja na portalu sadeczanin.info (1)
Relacja na portalu sadeczanin.info (2)
Galeria zdjęć na portalu naszemiasto.pl
(MT)
Fot. WŻ
czwartek
piątek